W najbliższą niedzielę przypada 39. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Instytut Pamięci Narodowej przygotował kampanię społeczną pod hasłem „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”.
Już jutro w wielu urzędach, szkołach i instytucjach o godz. 19.30 zapłoną świece – symbol upamiętniający ofiary stanu wojennego. IPN zachęca wszystkich do udziału w akcji „Zapal Światło Wolności”. W akcji może wziąć udział każdy, zapalając świeczkę w oknie lub wirtualnie na stronie swiatlowolnosci.ipn.gov.pl.
Kampania społeczna IPN „Zapal Światło Wolności” nawiązuje do gestu solidarności, jaki wobec Polaków żyjących w stanie wojennym w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 roku wykonały rzesze mieszkańców ówczesnego wolnego świata. Na znak jedności z rodakami świecę w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie zapalił także papież Jan Paweł II.
Do postawienia w oknach świec wezwał również prezydent USA Ronald Reagan, który w Bożonarodzeniowym orędziu do narodu powiedział: „Polacy zostali zdradzeni przez własny rząd. Ci, którzy nimi rządzą, oraz ich totalitarni sojusznicy obawiają się wolności, którą Polacy tak bardzo umiłowali. (…) Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie uda się zgasić”.
„Oddajmy hołd”
O włączenie się do akcji apeluje wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
– Pamięć jest zobowiązaniem. Dlatego nie możemy przechodzić obojętnie obok tragicznych wydarzeń, które odcisnęły bolesne piętno na dziejach naszej Ojczyzny. Rocznica wprowadzenia stanu wojennego przypomina nam o jego ofiarach. Oddajmy hołd zabitym i poszkodowanym przez reżim komunistyczny. W najbliższą niedzielę o godz. 19.30 zapalmy świecę i postawmy ją w oknie. Niech to symboliczne Światło Wolności połączy nas wszystkich w geście pamięci. Zdecydowałem, że do akcji zainicjowanej przez IPN włączy się także Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie. Płomień świecy będzie można zobaczyć w naszym budynku przy ul. Basztowej 22 w Krakowie – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.