900 metrów w ponad dwa lata. Ulica Łokietka czeka na nową nawierzchnię [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Mijają właśnie dwa lata od rozpoczęcia przebudowy ok. 900-metrowego odcinka ulicy Łokietka. Zarząd dróg zapowiada, że wszystkie prace zakończą się pod koniec listopada.

Mieszkańcy, którzy nie muszą tamtędy przejeżdżać, mogli już dawno zapomnieć o komunikatach zapowiadających utrudnienia na ul. Łokietka, pomiędzy ulicami Kaczorówka i Gaik. Okoliczni mieszkańcy i kierowcy korzystający wcześniej z tego połączenia z pewnością nie zapomnieli, ponieważ prowadzone prace od początku powodują spore utrudnienia.

Długa przerwa

A początek miał miejsce jeszcze w połowie września 2020 roku. Początkowo odbywały się one przy utrzymaniu ruchu wahadłowego. Pojawiły się spore wykopy, zdjęta została dotychczasowa nawierzchnia. Po kilku tygodniach prace zostały przerwane. Wykonawca zgłosił brak możliwości prowadzenia prac przy utrzymaniu ruchu wahadłowego, na co przez długi czas urzędnicy nie chcieli się zgodzić. Przeciąganie liny, wymiana wielu pism i uzgadnianie projektu organizacji ruchu trwało miesiącami, a mieszkańcy poruszali się, w zależności od pogody, albo po błocie, albo w kłębach pyłu. I to w pewnym stopniu nie zmieniło się do dziś.

Ostatecznie prace zostały wznowione pod koniec września ubiegłego roku, a więc po niemal 11 miesiącach przerwy. Tym razem zostały wprowadzone duże utrudnienia zarówno dla kierowców, jak i dla pasażerów komunikacji miejskiej. Ulica została zamknięta dla ruchu tranzytowego, samochody i autobusy skierowano na objazdy. Zgodnie z aneksem do umowy podpisanej z wykonawcą, roboty miały się zakończyć 1 września tego roku.

Kolejne przesunięcie

Tak się jednak nie stało. – Rzeczywiście, pierwotnie prace miały zakończyć się 1 września, jednakże w trakcie wykonywania kanalizacji deszczowej wystąpiła kolizja z istniejącymi przyłączami kanalizacji sanitarnej, oraz kolizja wodociągu z infrastrukturą podziemną – tłumaczy Jacek Bartlewicz, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miasta Krakowa.

Jak mówi, wykonawca jest w trakcie wykonywania podbudowy na odcinku od ul. Skotnica do ul. Kaczorówka oraz układania krawężników i nawierzchni chodnika, a także w trakcie budowy oświetlenia. W najbliższy czwartek wykonawca ma zacząć układać pierwszą warstwę asfaltu na odcinku od ul. Gaik do ul. Maciejkowej. Prace przy instalacjach podziemnych – wodociągu, kanalizacji sanitarnej i deszczowej oraz gazociągu – są już zakończone.

– Przewidywany termin zakończenia wszystkich prac to koniec listopada. W chwili obecnej trwają rozmowy z wykonawcą na temat przedłużenia terminu z powodu powstałych kolizji, o których mowa powyżej i na które wykonawca nie miał wpływu – dodaje Jacek Bartlewicz.

Nowe zadanie

Temat ulicy Łokietka powrócił m.in. dlatego, że firmę, która zajmuje się tą inwestycją, czeka wkrótce nowe zadanie. To właśnie AG System ma za zadanie przebudować fragment ulicy Królowej Jadwigi od skrzyżowania z ul. Jesionową do ul. Robla. W tym przypadku terminy są tym ważniejsze, że droga musi być gotowa przed przyszłorocznymi Igrzyskami Europejskimi.

Dyrektor ZDMK Marcin Hanczakowski mówił podczas spotkania z mieszkańcami i przedsiębiorcami z Woli Justowskiej, że w przypadku rozpoczynającego się remontu zapisy kontraktu będą dokładnie respektowane, a podstawą rozliczania wykonawcy będzie harmonogram robót i cotygodniowe rady budowy, które – jak zadeklarował wiceprezydent Andrzej Kulig – będą transmitowane online. Pisaliśmy o tym więcej tutaj:

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Prądnik Biały