Akademiki potrzebne podczas igrzysk. Studentów czeka wyprowadzka

fot. Julia Ślósarczyk/LoveKraków.pl

Koniec grudnia to dla spółki Igrzyska Europejskie 2023 między innymi czas podpisywania umów z Akademią Wychowania Fizycznego i Akademią Górniczo-Hutniczą. Obiekty uczelni będą potrzebne do przeprowadzenia imprezy.

22 grudnia prezes Marcin Nowak i wiceprezes Janusz Kozioł podpisali umowę z profesorem Andrzejem Klimkiem, rektorem krakowskiej AWF, która wynajmie spółce obiekty sportowe. Od kilku miesięcy trwa modernizacja stadionu lekkoatletycznego i hali sportowej przy al. Jana Pawła II. Koszty pokrywa przede wszystkim rządowa dotacja, która stanowi około 90 procent wydatków. 

Na obiektach AWF będzie rozgrywany pięciobój nowoczesny, jeden z 28 sportów zaplanowanych w czasie igrzysk. Sportowcy powalczą nie tylko o medale IE. Zawody będą mieć rangę mistrzostw Europy, a ośmiu zawodników uzyska imienną kwalifikację na Letnie Igrzyska Olimpijskie w Paryżu.

– Mamy obiekty i kampus, które umożliwiają przeprowadzenie wszystkich dyscyplin w jednym miejscu, co jest niezwykle istotne pod kątem logistyki, jak i z punktu widzenia kibiców, którzy będą mogli uczestniczyć w tym wydarzeniu. Zarówno bieg, jak i strzelectwo, szermierka, pływanie, a nawet jeździectwo, będą mogły być przeprowadzone na naszych terenach – mówił profesor Klimek.

Wioska zawodnicza na Miasteczku Studenckim AGH

Do przeprowadzenia igrzysk niezbędna będą także tereny Akademii Górniczo-Hutniczej, konkretnie Miasteczko Studenckie. To właśnie tam na czas imprezy zostanie stworzona główna wioska zawodnicza. Sportowcy i osoby im towarzyszące będą mieli zapewniony nocleg, wyżywienie, pralnię, siłownię itp. We wrześniu Marcin Nowak mówił nam, że będzie tam przebywać nawet 10 tysięcy osób. Umowa między spółką IE 2023 a rektorem AGH profesorem Jerzym Lisem zostanie podpisana 27 grudnia.

W sierpniu rzecznika prasowa uczelni Anna Żmuda-Muszyńska poinformowała, że przygotowania do igrzysk, a także ich przeprowadzenie spowoduje zmiany w organizacji drugiego semestru roku akademickiego 2022/2023. Studenci AGH zostali zobowiązani do wykwaterowania się do 7 czerwca, a innych uczelni do końca maja. Mieszkańcy wrócą do swoich pokoi 5 lipca, dzień przed rozpoczęciem letniej sesji egzaminacyjnej.

Zajęcia dydaktyczne w AGH bezpośrednio przed igrzyskami i w trakcie ich trwania  mają odbywać się w sposób zdalny, przy wykorzystaniu metod i technik kształcenia na odległość. Zajęcia w takiej formie potrwają od 12 czerwca do 5 lipca. – W tym czasie mogą odbywać się wyłącznie te zajęcia, które można przeprowadzić w formie zdalnej. Pozostałe, tj. m.in. laboratoria czy zajęcia praktyczne będą musiały odbyć się wcześniej. Sesja letnia potrwa od 6 do 16 lipca – wyjaśniała Żmuda-Muszyńska.