„Autobiografia na wszelki wypadek”. O współczesnym mężczyźnie w Łaźni Nowej [ZDJĘCIA]

Spektakle odbędą się 27, 28 lutego i 1 marca. fot. Klaudyna Schubert/mat. prasowe Teatru Łaźnia Nowa

W ten weekend Łaźnia Nowa po raz pierwszy na żywo zaprezentuje spektakl „Autobiografia na wszelki wypadek” w reż. Michała Buszewicza.

Przedstawienie swoją premierę w wersji online miało w grudniu 2020 roku,  podczas Festiwalu Boska Komedia.

„Autobiografia na wszelki wypadek” to odważny projekt Michała Buszewicza, który jest pretekstem do szukania odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące tożsamości. Jaki jest dzisiejszy mężczyzna? Do czego się nie przyznaje? Co wypiera? Z czym się mierzy? To tylko niektóre z pytań, na które reżyser spektaklu stara się odpowiedzieć.

– Autor i reżyser jest młodym człowiekiem. Zaskakujące jest to, w jak inteligentny i dowcipny sposób bawi się faktami ze swojej przeszłości i lękami o przyszłość. W jego „biografii” przeglądają się widzowie w różnym wieku i znajdują tam siebie. Marzenia, ambicje, rozczarowania, potyczki z codziennością, to doświadczenia bliskie nam wszystkim – mówi  Bartosz Szydłowski, dyrektor artystyczny Teatru Łaźnia Nowa.

Próba refleksji

Buszewicz z fragmentów własnej biografii i materiałów dokumentalnych z życia ojca i dziadka, tworzy na scenie swój życiorys, na poły fikcyjny – od narodzin po projektowaną śmierć.  Życie bohatera poznajemy poprzez opowieść trzech mężczyzn przychodzących posprzątać mieszkanie po jego śmierci.

Reżyser podjął próbę podjęcia refleksji na temat męskiej tożsamości, wzorców męskości i ich opresyjności we współczesnym świecie.

„Autobiografia przygotowana „na wszelki wypadek” jest próbą scenicznego stworzenia życia „na brudno”, projektowania na nie lęków i trudności. Czasem po to, żeby postawić je „przed nawiasem” i móc spojrzeć na nie obiektywnie. Czasem po to, żeby projektując przyszłość, sprawić, żeby mogła się ona potoczyć inaczej” – czytamy w opisie spektaklu.

W rolach głównych zobaczymy Tomasza Cymermana, Daniela Dobosza i Konrada Wosika.

Spektakle odbędą się 27, 28 lutego i 1 marca.

comments powered by Disqus