Będzie drożej na A4 między Krakowem a Katowicami

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Stalexport Autostrada Małopolska S.A., zarządca 60-kilometrowego odcinka autostrady A4 pomiędzy Krakowem i Katowicami, zamierza od 4 lipca podwyższyć opłaty w obu punktach poboru w Balicach i Brzęczkowicach. Planowane jest również utrzymanie rabatu 6 złotych za przejaz całym odcinkiem dla samochodów osobowych za płatność automatyczną.

Stalexport złożył do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad wniosek o zgodę na zmianę stawek opłat za przejazd dla wszystkich kategorii pojazdów. Zarządca odcinka A4 chce, by od 4 lipca płatność gotówką lub kartą w Punktach Poboru Opłat wzrosła z 12 do 13 złotych dla pojazdów kategorii 1 (inne niż motocykle) i z 35 do 40 złotych dla kategorii, 2, 3, 4 i 5. Aktualny cennik obowiązuje od 1 października 2021 roku.

"Planowane jest utrzymanie stawki preferencyjnej dla transakcji automatycznych (elektroniczny pobór opłat A4Go i Telepass oraz videotolling z aplikacjami: Autopay, SkyCash, mPay, IKO oraz z kartami ORLEN Flota) realizowanych za przejazd samochodami osobowymi.  Od 4 lipca 2022  opłaty dla tego typu transakcji będą o 3 zł niższe, czyli wyniosą 10 zł na każdym PPO. Taka stawka za przejazd obowiązywała w przypadku samochodów osobowych siedem lat temu" – informuje Stalexport.

Wysokość bonifikaty dla pojazdów kategorii 2 i 3, która będzie obowiązywała dla tych kategorii pojazdów od 4 lipca 2022, zostanie odrębnie skonsultowana z GDDKiA. Aktualnie dla pojazdów kategorii 2 i 3 od obowiązującej stawki opłaty za przejazd autostradą (tj. 35 zł) stosuje się bonifikatę, która wynosi 13 zł. 

– Do zmiany stawek za przejazd zmusza nas wzrost kosztów utrzymania autostrady i prowadzenia inwestycji, związany m.in. z szybko rosnącymi w ostatnim czasie cenami usług, materiałów budowlanych czy nośników energii – tłumaczy Rafał Czechowski, rzecznik pasowy zarządcy tego odcinka autostrady A4.