Ciche godziny w Muzeum Narodowym

Wystawa fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Muzeum Narodowe w Krakowie wprowadza „ciche godziny”. W ich trakcie muzyka i multimedia na wystawach będą wyłączone, nie będzie również możliwe zwiedzanie w grupach.

Jeszcze ciszej w oddziałach MNK będzie od 1 września. Ciche godziny będą obowiązywać w każdą pierwszą środę miesiąca przez dwie ostatnie godziny otwarcia każdego oddziału.

– Dedykujemy je widzom szczególnie wrażliwym, osobom ze spektrum autyzmu oraz wszystkim tym, którzy poszukują w muzeum spokoju. W tym czasie muzyka i multimedia na wystawach będą wyłączone. Zadbamy również o komfort w miejscach poza przestrzenią wystawową i wyciemnimy je. Pamiętajmy, aby w czasie zwiedzania wyciszać telefony komórkowe i unikać głośnych rozmów – informuje Katarzyna Bik, rzeczniczka MNK.

W trakcie „cichych godzin” zwiedzanie w grupach i oprowadzanie z przewodnikiem nie będzie możliwe.

Ciszej również w MOCAK-u

Zwiedzać w ciszy można nie tylko w oddziałach MNK. Ciche godziny wprowadziło jakiś czas temu również Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK. Obowiązują one w każdą środę od 16 do 19.

W ich trakcie w przestrzeni ekspozycyjnej nie są organizowane wydarzenia, oprowadzania czy warsztaty, a prace emitujące głośne dźwięki oraz intensywne światło są ściszone lub wyłączone.

– Goście muzeum proszeni są w tym czasie o porozumiewanie się szeptem, wyłączenie dzwonków w urządzeniach elektronicznych i ograniczenie innych czynności związanych z generowaniem hałasu, które mogą powodować dyskomfort u innych zwiedzających – informuje MOCAK.