Wielkie zwiedzanie na 10-lecie MOCAK-u [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Muzeum MOCAK świętuje w tym roku 10-lecie istnienia. Z tej okazji instytucja przygotowała dla widzów 11 wystaw. Przez całe wakacje instytucja zaprasza również na filmowe seanse w ramach kina letniego.

Nowe wystawy powstały w oparciu o dzieła znajdujące się w kolekcji muzeum MOCAK, dzięki czemu odwiedzający mają szansę lepiej poznać zbiory muzeum i problematykę, jaką prezentują.

– Kolekcja to zbiór dzieł, które są w stanie odnieść się do wszystkich najważniejszych idei współczesności – zaznacza Maria Anna Potocka, dyrektorka MOCAK-u.

Nowe ekspozycje zostaną udostępnione publiczności 25 czerwca (wernisaż odbędzie się dzień wcześniej). A będą to: „Artysta jest obecny”, „Sztuka karmi sztukę”, „Jadwiga Sawicka. Okładka obca książce. Interwencja w Bibliotece”.

Warto zaznaczyć, że dostępnych dla widzów jest już siedem ekspozycji, w tym m.in. „Symbole życia po śmierci. Rzeźba komemoratywna Krzysztofa M. Bednarskiego”, „Architektura jako symbol, tekst i tło” czy „Współczesne modele realizmu”.

10 lat MOCAK-u

– Przez 10 lat istnienia zakupiliśmy prawie 5 tys. prac, wydaliśmy 150 publikacji i zorganizowaliśmy kilkaset wystaw – wymienia Potocka. - Idea założenia muzeum sztuki współczesnych towarzyszyła mi od początku lat 80. To spełnienie moich marzeń i wizji tego miasta. Miasto kultury musi posiadać to co najstarsze i najnowsze. 10 lat istnienia to już stabilizacja. W Europie jesteśmy postrzegani jako jedni z najlepszych muzeów – mówi dyrektorka MOCAK-u.

Nowe wystawy

Nowe ekspozycje to przede wszystkim okazja do zobaczenia nowych nabytków i prac, które wcześniej nie były eksponowane.

W przestrzeni głównego budynku widzowie zobaczą wystawę „Artysta jest obecny”. – To prezentacja strategii artystycznych opartych na użyciu przez twórcę własnego ciała jako środka wyrazu i źródła symboli. Podstawowym polem tego działania jest autoportret. Dalej – badanie wytrzymałości ciała – mówi kuratorka Dominika Mucha.

Na wystawie zobaczymy prace m.in. Mariny Abramović, Rafała Bujnowskiego czy Natalii LL.

W Bibliotece MOCAK-u nastąpi natomiast prawdziwa artystyczna interwencja. Artystka Jadwiga Sawicka nadała starym książkom nowe tytuły i namalowała nowe obwoluty. W ten sposób ich treść uległa unieważnieniu. Wystawę „Okładka obca książce. Interwencja w Bibliotece” można oglądać w godzinach jej otwarcia (9-17).

W Galerii Beta, w ramach wystawy „Muzyka jako zapis. Muzyka jako eksperyment” zostaną zaprezentowane partytury muzyki eksperymentalnej. Punktem wyjścia do wystawy są partytury graficzne m.in. Krzysztofa Pendereckiego, Marka Chołoniewskiego czy Ewy Synowiec.

Kolejną nową propozycją MOCAK-u jest ekspozycja „Sztuka karmi sztukę” prezentowana w głównym gmachu muzeum.

– Źródłem inspiracji dla autorów prezentowanych na wystawie prac z Kolekcji MOCAK-u są dzieła innych twórców. Korzystanie z wcześniejszych osiągnięć artystycznych jako punktu wyjścia własnej sztuki ma wielowiekową tradycję. W sztuce współczesnej artyści chętnie korzystają z gotowych schematów ikonograficznych i rozwiązań kompozycyjnych, tworzą kolaże czy filmy found footage – wyjaśnia kuratorka Martyna Sobczyk.

Ciche godziny

W każdą środę od 17 do 19 w MOCAK-u obowiązują ciche godziny. W ich trakcie w przestrzeniach ekspozycyjnych nie będą organizowane wydarzenia, oprowadzania czy warsztaty, a prace emitujące głośne dźwięki i intensywne światło zostaną ściszone lub wyłączone.

W tym czasie odwiedzający proszeni są o porozumiewanie się szeptem, wyłączenie dzwonków w urządzeniach elektronicznych oraz ograniczenie czynności związanych z generowaniem hałasu.

Letnie kino

MOCAK zaprasza publiczność nie tylko na wystawy. 9 lipca rusza kino letnie – wieczorne seanse filmowe będą poświęcone tematyce związanej ze społecznością LGBT+. Pokazy będą się odbywać w piątki od 9 lipca do 27 sierpnia w podcieniach muzeum. W repertuarze m.in. „120 uderzeń serca”, „Portret kobiety w ogniu” czy „Życie Adeli. Rozdział 1 i 2”.