Część tunelu dla kierowców na ulicy Opolskiej otwarta od 12 maja

Tunel pod Opolską w czasie budowy fot. Krzysztof Kalinowski

Od 12 maja od godziny 20.00 kierowcy będą mogli korzystać z jednej z komór tunelu wzdłuż ul. Opolskiej. Podziemną konstrukcją pojedziemy w kierunku Nowej Huty.

Jak podaje Jan Machowski, rzecznik prasowy Zarządu Inwestycji Miejskich w  Krakowie  ruch w tunelu będzie się odbywał komorą południową. Kierowcy będą mieli do dyspozycji dwa pasy ruchu.

Tunel to dalej plac budowy

– Warto pamiętać, że konstrukcja to nadal plac budowy. Po uruchomieniu będzie tam na razie obowiązywało ograniczenie prędkości do 40 km/h. Noga z gazu również przy dojazdach do tunelu. Po stronie wschodniej i zachodniej będą lokalne zwężenia z uwagi na prowadzone roboty budowlane – podaje Machowski.

Zgodnie z planem, druga z komór tunelu, po stronie północnej, prawdopodobnie uruchomiona będzie 22 maja. Wtedy podziemną konstrukcja pojedziemy w kierunku Bronowic.

Po skierowaniu ruchu kołowego do tunelu, wykonawca będzie prowadził kolejne roboty na poziomie „0”. Będą tam sukcesywnie spinane torowisko tramwajowe, a także realizowane pozostałe elementy infrastruktury – ulice, chodniki i ścieżki rowerowe.

Tunel drogowy wzdłuż ul. Opolskiej to jeden z siedmiu obiektów inżynierskich, realizowanych w ramach budowy linii Krakowskiego Szybkiego Tramwaju do Górki Narodowej. Jego celem podstawowych jest oddzielnie ruchu tranzytowego na linii wschód – zachód od układu drogowo-torowego na kierunku północ – południe. Wszystko po to, aby usprawnić i przyspieszyć przejazd komunikacji zbiorowej. Dzięki „schowaniu” ruchu samochodowego pod ziemię, tramwaje jadące na północ sprawnie przetną ruchliwą arterię.

Wymiary tunelu

Tunel ma ok. 100 m, a włącznie z najazdami – ok. 414 m. Konstrukcja jest szeroka na ok. 23 m. Różnica docelowa poziomów pomiędzy jezdniami Trasy Wolbromskiej (poziom „0”) i jezdniami w tunelu wyniesie się ok. 7,5 metrów. Jeśli chodzi o ciężar dopuszczonych pojazdów wyniesie on 50 ton.

 

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Prądnik Biały