Dlaczego Drwinka wylewa?

Drwinka zalała kilkadziesiąt posesji. fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Podczas ostatnich ulew zostało zalanych kilkadziesiąt posesji przy ulicach Udzieli, Laskowej, Łazy i Działkowej w Bieżanowie. Urzędnicy ustalili, że najprawdopodobniej przyczyną jest niedrożny przepust kolejowy. PKP PLK w odpowiedzi na komunikat miasta zaznacza, że to tylko jedna ze wstępnych hipotez i jest mało prawdopodobne, aby nowa część przepustu powodowała problemy w tym miejscu.

Podczas piątkowej nawałnicy wezbrane z powodu opadów deszczu wody Drwinki nie mogły przedostać się przez częściowo wyremontowany przez kolej przepust do odpływu, jakim jest rzeka Drwina.

Jak informuje urząd miasta, niewystarczająco drożny przepust pod torami kolejowymi to prawdopodobnie główna przyczyna zalania kilkudziesięciu posesji przy ulicach: Udzieli, Łazy, Laskowej i Działkowej w Krakowie.

Urząd miasta w tym tygodniu zorganizuje spotkanie pomiędzy PKP a Wodami Polskimi, instytucjami odpowiedzialnymi za inwestycje w tym rejonie.

Jest odpowiedź PKP

– „Niewystarczająco drożny przepust pod torami kolejowymi” to jedna z wstępnych hipotez, brana pod uwagę przy rozwiązywaniu problemu zalewania ul. Udzieli. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zobowiązały się do pomocy w rozwiązaniu tej kwestii – informuje Piotr Hamarnik  z PKP PLK.

Jak zaznacza Hamarnik, w ramach modernizacji linii średnicowej przebudowany został też fragment przepustu kolejowego pod trzema torami kolejowymi.

– Prace zostały wykonane zgodnie z pozwoleniem wodno-prawnym i jest mało prawdopodobne, by to nowa część przepustu powodowała problemy w tym miejscu. Pozostały fragment obiektu ma kilkaset metrów i będzie na nasze zlecenie dokładnie sprawdzony. Powodów zalewania ul. Udzieli może być wiele i muszą zostać szczegółowo zweryfikowane. Formułowanie jednoznacznych tez na temat przyczyn tego zdarzenia jest przedwczesne. Zdajemy sobie sprawę, że prawidłowe działanie kolejowych systemów odwodnieniowych jest bardzo ważne dla mieszkańców tamtej okolicy, dlatego staramy się, by działały one jak najskuteczniej. W związku z tym, przy okazji modernizacji linii kolejowej do Wieliczki, powstał jeszcze jeden przepust, którego zadaniem jest odciążanie tego obiektu i odbieranie wody wcześniej – wyjaśnia Hamarnik.

 

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Bieżanów-Prokocim
comments powered by Disqus