Dostawa Lajkoników na ukończeniu. MPK czeka jeszcze na autobusy

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W najbliższym czasie do Krakowa dotrze ostatni z zamówionych przez MPK tramwajów Lajkonik. W ciągu najbliższych tygodni mają też zostać dostarczone nowe autobusy.

W Krakowie jest już 59 Lajkoników z nowej dostawy, co oznacza łącznie 109 pojazdów Stadlera w taborze MPK. Do kompletu brakuje już tylko jednego, co ma się zmienić w najbliższym czasie. Na trasy zdążyło już wyjechać 55 Lajkoników II, kolejne przechodzą odbiory i po ich zakończeniu będą mogły zacząć wozić pasażerów.

– Zakładamy, że do końca października, a najpóźniej na początku listopada wszystkie tramwaje Lajkonik przejdą już odbiory – mówi nam Marek Gancarczyk, rzecznik prasowy MPK.

Nowe autobusy dotrą niedługo

W tym roku MPK ma się jeszcze wzbogacić o nowe autobusy. Będzie to kolejne zwiększenie puli pojazdów elektrycznych. W lipcu zaprezentowanych zostało 20 nowych Solarisów – 13 standardowych i siedmiu przegubowych.

Teraz czas na kolejnych 18 przegubowców od Solarisa. – Te autobusy są już w Krakowie, trwają odbiory – informuje rzecznik MPK.

Spośród czterech 12-metrowych Irizarów dostarczone zostały na razie dwa, a więc połowa zamówienia. Reszta ma dotrzeć w listopadzie. Po raz pierwszy dostawcą autobusów elektrycznych dla krakowskiego MPK jest firma inna niż Solaris. To równocześnie debiut tego producenta na polskim rynku, jeżeli chodzi o produkcję pojazdów dla komunikacji miejskiej, a Kraków jest pierwszym miastem, do którego trafił nowy autobus. Zdjęcia pierwszego z takich pojazdów MPK pokazało jeszcze na początku sierpnia:

Osiem mniejszych

W trakcie realizacji są też jeszcze dwa inne zamówienia, na cztery autobusy midi i cztery mini. W pierwszym przypadku do Krakowa przyjadą krótkie Solarisy, a w drugim – autobusy zbudowane na bazie Mercedesa Sprintera.

MPK przymierza się do zakupu kolejnych 80 pojazdów. – Złożyliśmy już wniosek o dofinansowanie do dziesięciu autobusów wodorowych. Jak widać, chcemy kontynuować nasze plany zakupowe i one obejmują już nie tylko testy, ale też realny zakup autobusów zasilanych wodorem – podkreśla Marek Gancarczyk.

Nowością pośrednio związaną z taborem jest też niedawne uruchomienie nowych stacji ładowania autobusów elektrycznych na pętlach na Kurdwanowie (przy ul. Stojałowskiego) i Piaskach Nowych (przy ul. Łużyckiej). Od minionej soboty na linii 164 w weekendy mają się już pojawiać tylko autobusy elektryczne. Do listy linii, na których można zobaczyć elektryczny tabor, dołączyła też aglomeracyjna linia 304.