Drewnicki: Należy poszukać oszczędności niż ciąć komunikację miejską

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Wiceprzewodniczący rady miasta z PiS Michał Drewnicki w liście do prezydenta Jacka Majchrowskiego przedstawia pięciopunktowy plan oszczędnościowy. Twierdzi, że w ten sposób uda się zastopować cięcia w komunikacji miejskiej.

 – Od kilkunastu tygodni mieszkańcy Krakowa czują wielką niepewność wynikającą z komunikatów przesyłanych przez prezydenta Jacka Majchrowskiego i jego współpracowników o tragicznej kondycji finansowej krakowskiej komunikacji miejskiej. Według szacunków urząd nie zabezpieczył kwoty między 300 a 420 mln zł. To powoduje, że linie autobusowe i tramwajowe, którymi ludzie jeżdżą do pracy, szkoły, sklepu czy lekarza mogą zostać zlikwidowane i ograniczone – mówił w poniedziałek podczas konferencji prasowej Michał Drewnicki.

Stwierdził, że mieszkańcy powinni mieć dostęp do dobrej i stabilnej komunikacji miejskiej. W liście przesłanym do prezydenta Krakowa proponuje pięciopunktowy plan oszczędnościowy. Twierdzi, że należałoby zlikwidować spółkę Kraków5020 i telewizję internetową Hello Kraków, zmniejszyć wydatki na promocję i marketing, w tym zawiesić wydawanie miejskiej gazety.

Z dokumentu możemy dowiedzieć się, że oszczędności należy szukać w „zaprzestaniu wydawania pieniędzy na fanaberię władzy” m.in. na motorówkę, owce oraz rowery cargo dla miejskich urzędników. Jego zdaniem zamiast wykorzystywać ekskluzywne materiały (mowa o ławce na placu Biskupim z egzotycznego drewna) należy zamawiać produkty u lokalnych rzemieślników.

Drewnicki proponuje również zmiany kadrowe. W jego ocenie należy zaprzestać tworzenia nowych stanowisk dla polityków i działaczy partyjnych.

– Wnioskuję, by wprowadzić́ zaproponowane postulaty w życie. Zamiast podnosić mieszkańcom ceny biletów, by płacili więcej za gorsze usługi, należy poszukać oszczędności w wydatkach urzędu. Tylko takie działanie będzie właściwe z moralnego i racjonalnego punktu widzenia – twierdzi wiceszef rady miasta.