Duże zainteresowanie wiaduktem na Kąpielowej. Tak ma wyglądać [WIZUALIZACJE]

fot. Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie

Aż osiem firm zgłosiło się do przetargu na zaprojektowanie nowego wiaduktu na ul. Kąpielowej i przebudowy układu drogowego w okolicy. Za nieco ponad rok urzędnicy chcą mieć już wszystkie potrzebne zgody.

Wiadukt ma za zadanie przede wszystkim uniezależnić ruch samochodowy na ulicy Kąpielowej od przestojów spowodowanych przez zamknięte szlabany na przejeździe kolejowym. Już teraz połączeń na linii w stronę Skawiny jest więcej, a wraz z zakończeniem inwestycji kolejowych ich liczba może jeszcze wzrastać, stąd obawy o utrudnienia na ważnej dla całych Swoszowic drodze. Likwidacja przejazdu w poziomie szyn to również podniesienie poziomu bezpieczeństwa. Ale inwestycja ma też wprowadzić inne zmiany w okolicy.

W dokumentacji przetargowej można znaleźć rekomendowany przez urzędników wariant zmian w układzie drogowym. Inwestycja ma objąć ok. 425-metrowy odcinek ul. Kąpielowej, przy czym ok. 85 m od strony ulicy Zakopiańskiej zostanie jedynie wyremontowane, co wiąże się m.in. z rezygnacją z rozbiórki narożnego budynku. Zmieni się układ skrzyżowania ul. Kąpielowej z ulicami Armii „Kraków” i Kolejarzy. Ma powstać także nowa droga łącząca ulicę Torową z drogą prowadzącą na parking Park&Ride przy przystanku kolejowym, tak by zapewnić dojazd do wszystkich posesji.

Na dobrej drodze

Czwartkowe otwarcie ofert przyniosło pozytywne zaskoczenie. Zgłosiło się aż osiem firm. – Co ważne, każda z ofert mieści się w zakładanym budżecie na ten cel. Decyzja dotycząca rozstrzygnięcia przetargu zapadnie w ciągu najbliższych tygodni – podkreśla Jan Machowski z Zarządu Inwestycji Miejskich.

W budżecie zapisana została kwota 2 mln zł. Oferty mocno różnią się kwotami i zaczynają już od 993 tys. zł. Większość oscyluje w okolicy 1,3-1,5 mln zł, a dwie najwyższe sięgają prawie 2 mln zł.

Idzie zmiana?

Przetarg w sprawie ul. Kąpielowej może być jednym z sygnałów, że skończyła się passa, w której przetargi kończyły się często unieważnieniem z powodu wysokiej kwoty albo z powodu braku ofert. Bez problemu udało się rozstrzygnąć wcześniejszy przetarg ZIM na koncepcję i projekt rozbudowy ul. Studniarskiego. Znacznie poniżej planowanej kwoty zakończył się ubiegłoroczny przetarg na projekt przebudowy ul. Podgórki. Na rozstrzygnięcie czeka jeszcze m.in. przetarg na budowę drogi dla rowerów na ul. Stojałowskiego – w tym przypadku złożonych zostało pięć ofert, w tym jedna mieszcząca się w budżecie i jedna nieznacznie wyższa.

Nie wiadomo na razie, jak zakończy się postępowanie w przypadku koncepcji połączenia tramwajowego pomiędzy ul. Nowosądecką a Wielicką, w stronę Bieżanowa. W tym przypadku kwota jest znacznie przekroczona – urzędnicy chcieli na to wydać do 700 tys. zł, a obydwie oferty przekraczają milion zł.

Za tydzień planowane jest natomiast otwarcie ofert w przetargu ZDMK na oczekiwaną od dawna przebudowę ul. Stelmachów. Termin był już kilkukrotnie przesuwany, co może świadczyć o zainteresowaniu ze strony wykonawców, dopiero się jednak okaże, jakie ceny zaproponują i czy sprawa będzie mogła ruszyć z miejsca.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Swoszowice