Dwa odcinki torowiska przy Plantach do przebudowy. Spotkanie we wtorek

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Miasto przygotowuje się do przebudowy dwóch skrzyżowań przy Plantach - przy Teatrze Bagatela i przy Collegium Novum. Dzięki uzupełnieniu tych dwóch braków cały odcinek od filharmonii do skrzyżowania przy dworcu będzie ujednolicony według takiego schematu, jaki od kilku lat obowiązuje na ul. Podwale, Dunajewskiego i Basztowej.

Mowa o dwóch osobnych inwestycjach. Pierwszą jest przebudowa węzła pod Bagatelą, który w 2015 nie przeszedł gruntownej zmiany. Pozostałością tego braku są m.in. kontrałuki na torowisku, ale też i wygląd skrzyżowania odróżniający się od sąsiadujących z nim ulic. Ułożony na nowo ma zostać także cały odcinek ul. Karmelickiej do skrzyżowania z Garbarską – a więc do miejsca, gdzie ułożono nowe tory przy okazji przebudowy torowiska do Bronowic.

Najważniejszą zmianą będzie z pewnością likwidacja kontrałuków i zwiększenie odległości pomiędzy torami na ul. Karmelickiej, a co za tym idzie – inny układ łuków na samym skrzyżowaniu. Planowany jest też pas zieleni w miejscu wykorzystywanym do tej pory do parkowania (po stronie budynku teatru). O szczegółach planowanych zmian pisaliśmy tutaj:

Jeden kierunek na Straszewskiego

O ile przy Bagateli można się spodziewać uporządkowania i poprawy estetycznej, ale w organizacji ruchu niewiele się zmieni, o tyle drugie zadanie będzie dopełnieniem zmian rozpoczętych w 2015 roku. Kolejny odcinek pierwszej obwodnicy ma się stać jednokierunkowy dla samochodów: przejechać będzie można od ul. Piłsudskiego w stronę Filharmonii, ale w przeciwnym kierunku już nie.

Zgodnie ze znanym już schematem, torowisko ma zostać przesunięte w stronę Plant, wzdłuż niego powstanie pas dla rowerów. Przebudowany zostanie też fragment ul. Piłsudskiego, gdzie m.in. powstanie szerszy peron tramwajowy. Ważną różnicą będzie skorygowany układ torów na skrzyżowaniu, co ma ułatwić przejazd tramwajów. Więcej informacji tutaj:

Pierwsze już niedługo

Na wtorek 13 grudnia na godz. 17 ZDMK zapowiada spotkanie informacyjne w sprawie obydwu inwestycji. Odbędzie się ono poprzez platformę Zoom, będzie też transmitowane na Facebooku (szczegóły). – Do 31 grudnia br. za pośrednictwem formularzy na tych podstronach można zgłaszać uwagi i wnioski dotyczące planowanych modernizacji oraz wypowiedzieć się w sprawie proponowanych rozwiązań – zapowiadają urzędnicy.

Co istotne, pierwsze z zadań, a więc przebudowa pod Bagatelą, jest przewidziana już na przyszły rok. Można się spodziewać, że stanie się to szybko, biorąc pod uwagę fakt, że zadanie jest oznaczone informacją o dofinansowaniu związanym z organizacją igrzysk europejskich.

Na przebudowę ul. Straszewskiego trzeba będzie poczekać dłużej. Prace budowlane nie zostały ujęte w projekcie budżetu na przyszły rok.

O tym, jakie zadania znalazły się w propozycji budżetu, piszemy tutaj:

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto