Tramwajowe inwestycje na przyszły rok. Co zmieści się w budżecie?

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Jeśli zapowiedzi urzędników się spełnią, w przyszłym roku zakończy się budowa linii tramwajowej do Górki Narodowej. Co jeszcze znalazło się w planach, jeśli chodzi o infrastrukturę tramwajową?

Dopóki budżet na przyszły rok nie zostanie oficjalnie przyjęty, w jego założeniach mogą jeszcze nastąpić różne zmiany. Jest już jednak dostępny projekt dokumentu. Wynika z niego m.in., że w przyszłym roku zakończą się prace przy budowie linii tramwajowej do Górki Narodowej. Takie są też zresztą deklaracje formułowane przez Zarząd Inwestycji Miejskich.

Dwie nowości w centrum

Jedyną tramwajową inwestycją, która ma zostać w przyszłym roku zrealizowana w całości, jest przebudowa węzła przy Teatrze Bagatela. To miejsce jest swego rodzaju dziurą pomiędzy odcinkami, które zostały gruntownie przebudowane w minionych latach. Widocznym znakiem tego faktu jest to, że tory na skrzyżowaniu przebiegają w większej odległości od Plant niż na ulicach Dunajewskiego i Podwale. Więcej o tym, co jeszcze ma się zmienić w tym miejscu, pisaliśmy tutaj:

Ciekawą informacją może być fakt, że urzędnicy zapisali w budżecie rozpoczęcie prac na ciągu ulic Zwierzynieckiej i Kościuszki. Wcześniej muszą uzyskać ostateczne pozwolenie na budowę.

Osobnym tematem jest nowa linia tramwajowa do Mistrzejowic, która jest przygotowywana w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Miasto będzie spłacać inwestycję po jej realizacji, w formie comiesięcznej opłaty. Firma Gulermak zapowiada rozpoczęcie prac na przyszły rok.

Reszta wciąż na papierze

Na tym lista prac się kończy – choć oczywiście plany mogą zostać jeszcze zmodyfikowane. W pozostałych przypadkach urzędnicy planują jeszcze uzyskiwanie potrzebnej dokumentacji.

Zgodnie z projektem budżetu, w przyszłym roku powinna być gotowa decyzja środowiskowa dla linii tramwajowej Cichy Kącik-Azory. Przygotowywana też będzie dokumentacja dla linii z Krowodrzy Górki na Azory (w tym drugim przypadku Zarząd Inwestycji Miejskich planuje uzyskanie decyzji ZRID).

Miasto chce też mieć w przyszłym roku pozwolenia dla przebudowy torowiska na al. Solidarności, ul. Starowiślnej oraz węzła rozjazdów u zbiegu ul. Straszewskiego i Piłsudskiego.

Ważną nowością jest rozpoczęcie przygotowania koncepcji, a następnie projektu dla odcinka torowiska, który umożliwi skręt pomiędzy ulicami Nowosądecką i Wielicką, w stronę Bieżanowa. Będzie tam też potrzebna budowa podstacji trakcyjnej. O sprawie pisaliśmy tutaj:

comments powered by Disqus