Dwie Scanie trafią z Krakowa do Szwecji [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

MPK zaprezentowała dwie zabytkowe Scanie, które w ubiegłym roku trafiły do stolicy Małopolski ze Szwecji. Autobusy Scania CN112 i CN113 przeszły w zakładach krakowskiego przewoźnika gruntowny remont.

– Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem zaangażowania, dokładności i profesjonalizmu, z jakimi nasze autobusy Scania były odnawiane. Efekt prac jest absolutnie wyjątkowy i już nie możemy się doczekać momentu, kiedy te autobusy będą u nas – mówił Tommy Enefalk prezes stowarzyszenia Svenska Omnibusföreningen.

Renowacja autobusów została przeprowadzona dla stowarzyszenia non-profit Svenska Omnibusfőreningen, skupiającego ok. 200 członków rozsianych po całej Szwecji, którzy opiekują się historycznymi autobusami.

Pokaz wyremontowanych Scanii odbył się na terenie zajezdni autobusowej Wola Duchacka. Uczestnicy mogli nie tylko zobaczyć te pojazdy, ale także się nimi przejechać. Była to jedyna taka okazja, ponieważ w najbliższym czasie obie Scanie trafią do stolicy Szwecji, gdzie będą wykorzystywane podczas różnych okazjonalnych wydarzeń związanych z historią komunikacji miejskiej.

Autobusy zostały wyprodukowane w 1987 i 1999 roku. Nie można ich już zobaczyć na regularnych liniach na ulicach Stockholmu, gdzie przez lata przewoziły pasażerów. Po ich wycofaniu z SL (Storstockholms Lokaltrafik) były eksploatowane u innych przewoźników do ok. 2013 roku.