News LoveKraków.pl

Dyrektorka wydziału kultury została prezesem miejskiej spółki

Katarzyna Olesiak fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Katarzyna Olesiak najprawdopodobniej zostanie wkrótce prezesem Agencji Rozwoju Miasta Krakowa – dowiedział się portal LoveKraków.pl od osób związanych z radą nadzorczą spółki.

Agencja Rozwoju Miasta Krakowa to gminna spółka, która od wielu miesięcy zajmuje się zagospodarowaniem poszpitalnych terenów w dawnej dzielnicy Wesoła. W połowie stycznia aktywiści zaprotestowali przeciwko planom sprzedaży budynku przy ulicy Śniadeckich 5, który wcześniej miasto zakupiło od Szpitala Uniwersyteckiego. ARMK ogłosiła przetarg w tej sprawie. Cena wywoławcza wynosiła 16 mln zł.

Ostatecznie sprzedaż budynku, w którym dawniej funkcjonowała Klinika Chorób Zakaźnych i Gastroenterologii, wstrzymał prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Poinformował, że ogłoszenie przetargu nie zostało z nim skonsultowane. – Poleciłem natychmiast wycofać ofertę – napisał w mediach społecznościowych.

Oświadczenie wydał prezes Agencji Rozwoju Miasta Krakowa Jan Pamuła, broniąc w nim decyzji o przetargu, który jednak ostatecznie unieważnił. Wystawienie nieruchomości na sprzedaż tłumaczył potrzebą poszukiwania pieniędzy na utrzymanie i zagospodarowanie Wesołej. Spór o budynek przy ulicy Śniadeckich nie zakończy się odwołaniem prezesa Pamuły ze stanowiska.

Jan Pamuła odchodzi z ARMK

Jednak jak się wówczas dowiedzieliśmy, Janowi Pamule kadencja zakończyła się już z końcem grudnia zeszłego roku. Konkurs na stanowisko prezesa został ogłoszony w listopadzie. Dokumenty można było składać do 22 listopada. Prezes Pamuła zdecydował, że nie będzie ubiegał się o kolejną kadencję na stanowisku prezesa ARMK. Innych kandydatów nie było. Konkurs został unieważniony.

– Zostałem powołany na szefa spółki prawa handlowego i moim zadaniem było robienie wszystkiego, żeby spółka się rozwijała, ale w takiej sytuacji, kiedy nie mogę niczego kupować, ani sprzedawać czy zmieniać przeznaczenia nie mógłby zaproponować przemyślanego planu rozwoju spółki – tłumaczy w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” Jan Pamuła.

Nowa prezeska wkrótce

Na początku lutego rada nadzorcza spółki drugi ogłosiła konkurs. Tym razem zgłosiło się dwoje kandydatów. W tym gronie – jak wynika z naszych informacji – jest Katarzyna Olesiak, dyrektorka magistrackiego wydziału kultury. Po zmianie rządów w Polsce, została powołana przez ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza do rady nadzorczej spółki Pałac Saski.

– Nowa prezeska będzie musiała ułożyć na nowo współpracę z dyrektorką Krakowskiego Biura Festiwalowego. Wcześniej władze agencji niespecjalnie lubiły się z Caroliną Pietyrą, bo rozmijała się ich wizja dotycząca tego jak powinna wyglądać Wesoła – mówi nam osoba z urzędu miasta, która wie, co dzieje się w radzie nadzorczej ARMK. Dodaje, że również kluczowym zadaniem będzie nadzór nad wyposażeniem powstającego w Cichym Kąciku Krakowskim Centrum Muzyki.

Katarzynę Olesiak spytaliśmy się czy wybiera się do Agencji Rozwoju Miasta Krakowa. Urząd Miasta Krakowa w komunikacie poinformował, że wygrała konkurs na stanowisko prezesa ARMK. 

Kraków5020 wspólnie z ARMK

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami prezydenta Jacka Majchrowskiego ARMK miałaby połączyć się ze spółką Kraków5020, która zajmuje się zarządzaniem centrum kongresowym przy rondzie Grunwaldzkim, a zasłynęła głównie z prowadzenia drugiej miejskiej telewizji.

– Połączenie struktur dwóch jednoosobowych spółek miejskich da szereg korzyści, w tym ograniczenie kosztów związanych z długotrwałym procesem likwidacji. Umożliwi ograniczenie kosztów społecznych i co najważniejsze, da efekt synergii związany z dotychczasowym profilem i doświadczeniem Agencji Rozwoju Miasta Krakowa – komentowała w połowie października Magdalena Sroka, społeczna doradczyni Jacka Majchrowskiego.

News will be here