Estetyki Goi w hiszpańskim kinie. Instytut Cervantesa zaprasza na darmowy wykład

fot. Instytut Cervantesa w Krakowie/Facebook

24 listopada w Instytucie Cervantesa odbędzie się darmowy wykład poświęcony wpływom estetyki Francisca Goi na kino hiszpańskie. Spotkanie poprowadzi dr Joanna Aleksandrowicz.

Francisco Goya (1746–1828) wraz ze swą niezwykłą twórczością i barwną legendą już od niemal stu lat fascynuje hiszpańskich filmowców. Jako artysta o wielu twarzach, twórca zaskakująco nowoczesny i uniwersalny, jest źródłem inspiracji zarówno w filmach historycznych, jak i tych opowiadających o problemach współczesnych.

W ramach wydarzeń towarzyszących wystawie „Goya fizjonomista. Język twarzy w twórczości graficznej Goi”, którą można oglądać w Instytucie do 25 listopada, odbędzie się wykład dr Joanny Aleksandrowicz. Głównym tematem będą wpływy estetyki Goi na kino hiszpańskie, w szczególności na kino epoki Franco i kino okresu „Transición” (przejścia do demokracji) oraz różnorodności odniesień do jego sztuki w kinie hiszpańskim. Dr Joanna Aleksandrowicz poruszy także wątek zmieniającego się postrzegania i interpretacji twórczości Goi.

Wykład odbędzie się w języku hiszpańskim (z tłumaczeniem na język polski) o godz. 18:00 w Instytucie Cervantesa przy ul. Kanoniczej 12. Wstęp wolny.

comments powered by Disqus