EtnoKraków/Rozstaje. Ludowe motywy we współczesnej, jesiennej odsłonie

Festiwal EtnoKraków/Rozstaje fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Współczesne brzmienia, ludowe inspiracje oraz klasyczna, smyczkowa orkiestracja. Już jutro, 18 października, w ICE Kraków odbędzie się koncert, stanowiący epilog festiwalu muzycznego EtnoKraków/Rozstaje.

Mieszkańcy Krakowa i turyści po raz pierwszy będą mogli usłyszeć „Wariacje ludowe” – utwór skomponowany na specjalne zamówienie Sinfonietty Cracovii przez Jana Stokłosę, współtwórcę nagrodzonych Fryderykiem Pieśni współczesnych.

Kompozytor sięgnie po melodie różnych regionów, wplatając je w koncert, w którym na instrumentach etnicznych zagrają popularni wykonawcy: Sebastian Karpiel-Bułecka (śpiew, koza, fujara, skrzypce), Bożena Bujnicka (sopran) czy Helena Matuszewska (suka biłgorajska).

– Poprosiliśmy Janka Stokłosę, jednego z najbardziej zdolnych kompozytorów i aranżerów współczesnego pokolenia, żeby specjalnie dla orkiestry Sinfonietta Cracovia przygotował koncert, który będzie nosił tytuł „Wariacje ludowe”. Janek weźmie na warsztat znane ludowe motywy z różnych regionów Polski i tchnie w nie ducha współczesności – zapowiadała w lipcu Agata Grabowiecka, dyrektorka orkiestry Sinfonietta Cracovia.

Muzyczna mapa Polski

Jan Stokłosa, absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, może pochwalić się całą serią udanych projektów. Wielokrotnie współpracował także z międzynarodowym Festiwalem Muzyki Filmowej w Krakowie. Koncert Scoring 4 Skolimowski w ramach tegorocznego FMF stanowił popis brawurowych możliwości aranżacyjnych artysty.

18 października w ICE Kraków kompozytor zaprezentuje ludowe motywy, jednakże w nowoczesnej odsłonie.

– Melodie etniczne są niezwykłe w swej naturalności, jest w nich coś magicznego i bardzo ludzkiego – szczególnie w obecnych czasach, gdy muzyka jest często skalkulowaną produkcją muzyczną. W swoim utworze staram się zebrać tematy ludowe z różnych regionów Polski, tworząc swoistą, muzyczną mapę Polski. Tematy ludowe są wyjściem, inspiracją do wariacji na ich temat. Skład smyczkowy w połączeniu z artystami na co dzień działającymi w zupełnie różnych stylach muzyki pozwala na synergię muzyki klasycznej, rozrywkowej, ludowej – opowiada Jan Stokłosa.

Zamówienie kompozytorskie to owoc współpracy festiwalu muzycznego EtnoKraków/Rozstaje oraz Orkiestry Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia. Współorganizatorem wydarzenia jest spółka Kraków 5020. Koncert odbędzie się we wtorek, 18 października, w Centrum Kongresowym ICE Kraków o godz. 20:00.