Gdzie będzie małopolskie izolatorium dla chorych na Covid-19?

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Na to pytanie powinien znaleźć odpowiedź urząd wojewódzki. Zaproponowane przez władze Krakowa miejsce nie spełniło wymagań. W zeszłym roku izolatorium działało w hotelu Royal, a następnie przy al. 29 Listopada w innym hotelu – WM System.

Raporty ministerstwa zdrowia mówią o zwiększającej się liczbie przypadków zakażeń koronawirusem. Rośnie więc liczba chorych. Z danych urzędu wojewódzkiego z 14 listopada wynika, że w Małopolsce (a w większości w Krakowie) na 1378 dostępnych łóżek „covidowych” 1058 jest zajętych. Na początku listopada zajętych była połowa dostępnych miejsc. Na 92 respiratory przeznaczone dla najciężej przechodzących zakażenie wirusem, 80 jest w użyciu. To oczywiście nie są wszystkie rezerwy, które mają do dyspozycji władze regionalne.

Mimo wszystko radna Małgorzata Jantos wyraziła zaniepokojenie, że w Krakowie wciąż nie ma izolatorium dla osób, które przechodzą Covid-19, ale nie potrzebują nadzwyczajnej opieki medycznej. Prezydent Krakowa poinformował, że miasto zaproponowało wojewodzie utworzenie izolatorium w jednym z pawilonów Miejskiego Centrum Opieki przy ul. Wielickiej.

Okazało się, że lokalizacja ta nie spełniła warunków do stworzenia izolatorium. Te określa Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 26 marca 2020 roku.

O to, czy i gdzie województwo stworzy specjalne miejsce dla osób chorych, zapytaliśmy urząd wojewódzki. Czekamy na odpowiedź.