Haftowane obrazy inspirowane marzeniami sennymi na wystawie w Ośrodku Kultury Norwida

fot. Z archiwum Ośrodka Kultury Norwida

Do piątku w ARTzonie Ośrodka Kultury Norwida zwiedzający będą mogli oglądać wystawę „Haft ze snów”. Na ekspozycji znalazła się m.in. instalacja stworzona w ramach ogólnopolskiej akcji wspólnego haftowania „Uśnij”.

Sen, będący niejednokrotnie odbiciem ludzkich marzeń, radości, smutków oraz traum, to motyw przewodni wystawy prezentowanej w ARTzonie Ośrodka Kultury Norwida na os. Górali 4 w Nowej Hucie.

Marzenia senne na obrazach

– Ekspozycja składa się z haftowanych obrazów przedstawiających urywki snów, marzenia senne i motywy inspirowane twórczością artystów oraz artystek zafascynowanych śnieniem – wyjaśnia Paulina Maciaszek, kuratorka i pomysłodawczyni wystawy.

Na ekspozycji można zobaczyć m.in. prace autorstwa Rondy Bautisty, Katarzyny Ból, Anny Drabik, Weroniki Cisłowskiej-Rylskiej, Doroty Feleckiej, Moniki Fiołek, Karoliny Galus, Dominiki Jakubowskiej, Moniki Kurelewicz, Anny Kuski, Pauliny Maciaszek, Marty Majewskiej, Pauliny Mol, Karoliny Starostki-Kokoszki i Justyny Stempel. Bazę obrazów stanowią ręcznie farbowane tkaniny w odcieniach fioletu, różu, błękitu i turkusu.

– Do wykonania poszczególnych ściegów użyto mulin, kordonków, nici, włóczek i skrawków tapet, które podkreślają różnorodne spojrzenie na temat. Faktury obrazów, odważne przejścia, symbole i ciekawe ściegi opisują historię haftowaną pomiędzy nićmi, pozostawiając przy tym nutkę tajemniczości – tłumaczy Paulina Maciaszek.

Wśród prezentowanych prac znalazła się także instalacja stworzona z haftowanych chmur, nadesłanych przez hafciarki z całej Polski, a przygotowana przez działająca od pięciu lat grupę hafciarek z Ośrodka Kultury Norwida. Dzieło jest efektem ogólnopolskiej akcji „Uśnij”, która polegała na stworzeniu tkaniny z małych kawałków materiału przedstawiających chmury.

Wystawę „Haft ze snów” można oglądać do 7 kwietnia. Wstęp jest bezpłatny.

Gesty i symbole

Tydzień później w ARTzonie Ośrodka Kultury Norwida zostaną zaprezentowane prace Izydora Borysa, cenionego rzeźbiarza, ceramika i pedagoga. Głównym obszarem jego twórczych działań jest rzeźba tworzona w tworzywie ceramicznym.

– Na wystawie pokazuję prace z ostatnich lat swojej twórczości. Są to rzeźby wykonane w ceramice bądź też w technikach mieszanych. Stylistyka tych prac oscyluje pomiędzy abstrakcją organiczną a sztuką przedstawiającą odnoszącą się w swojej tematyce do człowieka. Rzeźby abstrakcyjne przemawiają swoją symboliką sięgającą do archetypów. Człekokształtne fantomy komunikują się z nami swoim gestem – opisuje Izydor Borys.

Artysta ma na swoim koncie również realizacje monumentalne. Wśród nich m.in. pomnik Jana Pawła II dla polskiej parafii w Copiaque w stanie Nowy Jork czy kompozycja rzeźbiarska pt. „Żurawie” dla Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury.