Igrzyska Europejskie 2023: W Wieliczce zaprezentowano medale i pochodnię z Ogniem Pokoju [ZDJĘCIA]

Na 16 dni przed startem Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023 w Kopalni Soli „Wieliczka” pochodnia z Ogniem Pokoju po raz pierwszy zjechała pod powierzchnię ziemi. W trakcie uroczystości zaprezentowano medale, o które walczyć będą uczestnicy Igrzysk.

Ogień Pokoju Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023 wędruje po Polsce - od Morza Bałtyckiego do Tatr. 5 czerwca dotarł 125 metrów pod ziemię - do komory Stanisława Staszica w Kopalni Soli „Wieliczka”. Umieszczony w solnej rzeźbie pozostanie pod ziemią do zakończenia Igrzysk (2 lipca).

Płomień Pokoju został rozpalony 3 kwietnia w Rzymie, a następnie wyruszył w drogę do Polski. Obecnie trwa sztafeta – pochodnia wraz ze sportowcami podróżuje po kraju, a wkrótce ponownie zawita do Krakowa. 21 czerwca na stadionie miejskim imienia Henryka Reymana odbędzie się ceremonia otwarcia igrzysk europejskich. Punktem kulminacyjnym będzie odpalenie znicza igrzysk.

Przed nami święto całego kraju

Na razie Ogień Pokoju trafił jednak do Wieliczki. Obecny tam minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk z dumą oznajmił, że dzięki staraniom organizatorów w igrzyskach wezmą udział najlepsi sportowcy Europy.

W podobnym tonie wypowiadał się wiceminister aktywów państwowych Andrzej Śliwka. – To wyjątkowa radość, że możemy spotkać się dziś w miejscu będącym jedną z wizytówek Polski. To doskonała lokalizacja, by zaprezentować medale, o które za kilkanaście dni będą walczyć sportowcy. Medale, które symbolizują i wynagradzają ich trud, ciężką pracę – powiedział.

Marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski podkreślał, że za organizatorami kolejny krok w kierunku organizacji igrzysk.

Jednoczenie wokół uniwersalnych wartości

Prezes komitetu organizacyjnego Marcin Nowak skomentował „świetną współpracę z Kopalnią „Wieliczka”. – Nasza obecność w tym niezwykłym miejscu to kolejny krok w podróży Ognia Pokoju. To także wyjątkowy dzień, ponieważ zaprezentowano medale, które już wkrótce zdobywane będą przez naszych sportowców. Głęboko wierzę, że już pierwszego dnia igrzysk przynajmniej jeden z tych medali zawiśnie na szyi polskiego sportowca. Zapraszam państwa na największą imprezę 2023 roku w Europie – powiedział.

Zamknięty w górniczej lampie tzw. zicherce Ogień Pokoju przypomina o olimpijskich ideałach: honorze, uczciwości, solidarności. To również wartości ważne dla wielickich górników, którzy drążąc solną skałę tworzyli wielicką kopalnię, a teraz o nią dbają i udostępniają zwiedzającym.

Prezentacja medali. Połączenie regionalnych tradycji i symboli olimpijskich

W poniedziałek odbyła się prezentacja medali igrzysk europejskich. Kruszec na krążki pochodzi z recyklingu – m.in. z materiałów elektronicznych czy nieużywanej biżuterii.

Medale Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023 są fuzją tradycji i nowoczesności. W dużym stopniu nawiązują do polskiej historii, ale i tradycji regionu - dlatego nie zabrakło tu uproszczonych form ludowych zdobień. Cała Europa, ale i świat, ma szansę poznać nasze korzenie i wyjątkowe DNA południowej Polski.

Symbolika medali – ptaki i liczba 3

Ptak nawiązuje nie tylko do godła Polski, ale również Krakowa – gospodarza III Igrzysk Europejskich. Symbolika orła zawiera w sobie także najważniejsze założenia wartości olimpijskich – siły, nadziei, przywództwa i zwycięstwa, inspiracji i odwagi. Nawiązanie do gołębia odnosi się z kolei do ponadczasowych idei pokoju i szacunku.

Umieszczone na awersie medalu ptaki nawiązują nie tylko do trzeciej edycji igrzysk, ale również do stada. Symbolizują równość, przyjaźń i zaufanie.

Stylistyka – połączenie tradycji i nowoczesności

Kształt medali odwołuje się do ludowych zdobień w nowoczesnym wydaniu. Jego linie przywołują na myśl struktury misternych haftów i nitki w zdobieniach strojów ludowych. Haft koronkowy kojarzy się z Małopolską i Koniakowem - polską stolicą tradycyjnego rzemiosła. Nie zabrakło tu także nawiązań do symboliki sportowej – bieżni, torów czy mety.

Sześć ramion każdej gwiazdy nawiązuje do symbolu sześcioramiennej rozety góralskiej, „kwiatu życia” – symbolu ochronnego, przynoszącego pomyślność́ i chroniącego od nieszczęść́. W projekcie gwiazdy symbolicznie rozbrzmiewa również hasło przewodnie igrzysk, „We are unity” - jej ramiona przeplatają się i łączą ze sobą. Wieniec olimpijski, do którego stylistycznie nawiązują medal, to tradycyjny symbol chwały, sławy, triumfu i zwycięstwa.