Igrzyska Europejskie. Boks na pierwszym miejscu

fot. Damian Kieroński/LoveKraków.pl

W przyszłorocznych igrzyskach kontynentalnych sportowcy będą walczyć także o medale mistrzostw Europy i kwalifikacje do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Najwięcej przepustek do stolicy Francji, aż 42, będzie można wywalczyć w boksie.

Choć w nazwie IE 2023 są Kraków i Małopolska (Krynica-Zdrój, Tarnów, Zakopane), sportowcy będą też rywalizować w Chorzowie (lekkoatletyka na Stadionie Śląskim) i Wrocławiu (strzelectwo w obiekcie WKS Śląsk). Do grona miast gospodarzy może jeszcze dołączyć Rzeszów, który – jak słyszymy w komitecie organizacyjnym igrzysk – „na nowo się obudził” i zabiega o organizację zawodów w sportach wodnych (przede wszystkim skoki) i zapasach. Ustalenia trwają, dlatego organizatorzy wciąż nie podali ostatecznego programu trzeciej edycji igrzysk kontynentalnych na Starym Kontynencie. Dotąd podawana była liczba 27 sportów.

102 kwalifikacje

3 września w czasie inauguracji roku akademickiego na Akademii Wychowania Fizycznego o przyszłorocznej imprezie mówił wiceprezes spółki IE 2023 – Janusz Kozioł. Wskazywał na pieniądze dla Krakowa na różnego rodzaju inwestycje i szansę na odbudowanie ruchu turystycznego po pandemii. Zapewniał, że sport na igrzyskach będzie stał na wysokim poziomie.

– Sportowcy będą rywalizować o medale igrzysk, ale równocześnie w dziesięciu dyscyplinach będą walczyć o medale mistrzostw Europy. Nikt nie zwraca na to uwagi. A przecież to gwarancja najwyższego europejskiego poziomu. Ale to nie wszystko, bo w 17 dyscyplinach sportowcy walczyć będą o kwalifikacje do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. W tej chwili w Krakowie będzie do zdobycia 102 kwalifikacji. W tym – absolutny hit – aż 42 kwalifikacji będzie do zdobycia zawodach bokserskich – mówił Kozioł.

Konkurs na maskotkę

Trwa konkurs na maskotkę, która będzie towarzyszyć sportowcom i kibicom w czasie igrzysk i promować wydarzenie przed jego rozpoczęciem 21 czerwca 2023 roku. Mogły w nim wziąć udział dzieci w wieku 5-15 lat. Termin nadsyłania prac upłynął 30 września w południe. Zgłoszenia wciąż nadchodzą, bo niektórzy zdecydowali się na wysłanie projektu pocztą. Liczy się data stempla.

Nieoficjalnie wiadomo, że w konkursie wzięło udział kilkaset osób. – Potwierdzam, że wpływają także prace z zagranicy – mówi LoveKraków.pl Dawid Gleń, rzecznik prasowy spółki IE 2023.

Na początku września dyrektor marketingu i promocji Patrycja Czak mówiła, że organizatorzy wybiorą trzy najlepsze projekty i poddadzą ocenie użytkowników mediów społecznościowych. Na koniec zbierze się komisja, która zdecyduje o zwycięzcy. Gleń nie chciał odpowiedzieć na pytanie o terminy. Dodał, że zostaną podane w informacji, którą prześle do dziennikarzy, gdy zostaną skompletowane wszystkie prace.

– Maskotka jest jednym z najważniejszych elementów wizerunkowych i komunikacyjnych przyszłorocznego wydarzenia. Oddając jej projekt w ręce najmłodszych kibiców, pokazujemy, że IE połączą nie tylko fanów sportu, ale też różne pokolenia – tłumaczyła dyrektor Czak.

News will be here