Jedyne takie na świecie. Najnowsze i najdroższe „dziecko” Politechniki Krakowskiej otwarte [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Rektor Politechniki Krakowskiej prof. Andrzej Szarata i wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar dokonali uroczystego otwarcia Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej. Znajdują się tam dwa duże tunele i jeden mały.

Jakie jest jego przeznaczenie? W olbrzymiej pracowni mogą być prowadzone badania z zakresu przewietrzania miasta, oddziaływania środowiska naturalnego na obiekty inżynieryjne, dynamicznego oddziaływania na smog czy systemów wymiany i regeneracji powietrza.

Kształtowanie zabudowy

Współpracę z laboratorium podjęły już m.in. gmina Żywiec oraz Polski Związek Narciarski, a także firmy Fakro i Maspex. – W dużych tunelach jesteśmy w stanie zmieścić modele w ogromnej skali do badań, a nawet fragmenty elementów 1:1 budynków bądź całych siłowni wiatrowych. Możemy dowiedzieć się, czy dana konstrukcja wytrzyma, czy możemy ją odchudzić, czyli zoptymalizować jej kształt, czy ją trzeba usztywnić - wyjaśnia dla LoveKraków.pl dr inż. Łukasz Flaga, odpowiedzialny za funkcjonowanie laboratorium.

I dodaje, że w przypadku badań dotyczących wietrzności w danych obszarach np. aglomeracjach, pracowania jest w stanie zbadać tzw. pola prędkości, czyli w których miejscach wiat wieje z taką samą prędkością, z większą lub mniejszą lub czy są miejsca w których ze względu na układy urbanistyczne ta wietrzność jest ograniczona prawie do zera. – Odpowiedzią, jaką możemy uzyskać jest zmiana konfiguracji zabudowy, czy możemy ją dogęścić czy nie, czy wręcz możemy ją rozrzedzić. Jest to wskazanie dla planów miejscowych, czy warunków zabudowy danego terenu, ukierunkowane na to, w jakim sposób kształtować tę zabudowę – zaznacza.

Ogromne laboratorium na skalę światową. Olbrzymie możliwości badawcze

Rektor PK wskazuje, że pracownia jest unikatowa w skali światowej. Całość projektu została przygotowana i wykonana przez zespół prof. Andrzeja Flagi i polskie firmy.

– Jest to nasze najnowsze dziecko i chyba jedno najdroższych nie tylko emocjonalnie, ale również finansowo [34 mln zł – przyp. red.]. To jest obiekt, który jest wyjątkowy w skali światowej, ponieważ zawiera w sobie takie możliwości badawcze, których nie ma na świecie w jednym miejscu jednocześnie – mówi prof. Andrzej Szarata.

Pomysłodawcą projektu jest twórca polskiej szkoły inżynierii wiatrowej i aerodynamiki budowli, prof. Andrzej Flaga. – Z rosnących wyzwań naukowych, ale też z coraz większych potrzeb płynących ze środowiska samorządów i świata gospodarki, narodził się pomysł budowy nowego centrum badawczego, o nieporównywalnie większych możliwościach, w takich, które pozwolą się nam zmierzyć z problematyką walki ze smogiem – podkreśla prof. Flaga.

***

Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej to trzykondygnacyjny budynek na terenie kampusu Politechniki Krakowskiej w Czyżynach.