Jutro w Podgórzu pojawi się pierwsza smocza rzeźba

W środę w Podgórzu pojawi się pierwsza smocza rzeźba fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Realizacja smoczego szlaku w Krakowie staje się faktem. W środę na terenie dzielnicy Podgórze przy al. Dembowskiego 12 zostanie zamontowana pierwsza smocza rzeźba. Będzie to Smok Geodeta.

To realizacja zwycięskiego projektu budżetu obywatelskiego „Smok co krok”. Pierwsze smocze rzeźby na wzór wrocławskich krasnali będzie można podziwiać na terenie Podgórza i Krowodrzy. W środę 22 listopada przy Szkole Podstawowej nr 29 przy al. Dembowskiego zostanie zamontowany Smok Geodeta.

W tym roku na ulice Krakowa trafią m.in. Smok Fotograf (park Bednarskiego), Smok z Mapą (park Krakowski), Smok z Latawcem (park Jordana), Smok Malarz (plac Axentowicza), Smok Wodny (plac Na Groblach).

Smoczy szlak w Krakowie

Figurki smoków ozdobią również inne dzielnice Krakowa – Stare Miasto, Grzegórzki i Zwierzyniec. Wśród nich m.in. Smok Sportowiec przy ul. Piłsudskiego, Smok Lekarz przy ul. Kopernika, Smok Filmowiec przy Kinie Kijów, Smok Lajkonik na skwerze Konika Zwierzynieckiego czy smok z atrybutem w nawiązaniu do litery K jako symbolu Kazimierza III Wielkiego u zbiegu ulic Krakowskiej i Rybaki. Ich montaż planowany jest na przyszły rok.

Rzeźby zostaną połączone w trasę, tworząc smoczy szlak. Każda z nich będzie wyposażona w informację odnoszącą się do atrybutów smoka, które są nawiązaniem do tradycji i historii miejsca usytuowania. Ciekawostki te pojawią się na tabliczkach z kodami QR oraz na miejskich stronach internetowych.

Projekty figur przygotowali znani krakowscy rysownicy: Andrzej Mleczko i Edward Lutczyn. Z kolei ich wykonaniem zajął się Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych.