Już w tę sobotę lwowskie muzyczki zagrają w Krakowie

W sobotę 28 maja na Małym Rynku odbędzie się koncert z okazji Dnia Uniwersytetu Ekonomicznego. Patronem medialnym wydarzenia jest portal LoveKraków.pl.

Jak mówi Paweł Kozakiewicz, rzecznik prasowy Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, uczelnia poza udziałem i organizacją licznych akcji i inicjatyw postanowiła wyrazić solidarność z walczącym narodem ukraińskim także podczas organizacji tegorocznego Święta Uczelni.

25 kobiet z Ukrainy

– Uroczysty koncert towarzyszący temu wydarzeniu będzie miał wyjątkowy charakter. W ramach współpracy z Uniwersytetem Narodowym Politechniką Lwowską, zaprosiliśmy do udziału w nim jedną z jej orkiestr. Nasze zaproszenie spotkało się z niezwykle ciepłym i życzliwym przyjęciem, jednak ze względu na działania wojenne mężczyźni nie mogą opuszczać terenu Ukrainy. W związku z tym w koncercie udział wezmą: Orkiestra Kameralna "Polyphonia” – orkiestra smyczkowa w skład której wejdzie około 25 kobiet, Orkiestra Wojskowa w Krakowie oraz Chór Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie „Dominanta” – mówi Kozakiewicz.

Koncert, który będzie miał miejsce 28 maja br. o godzinie 17:00 na Małym Rynku w Krakowie, swoim uroczystym, podniosłym charakterem ma podkreślić solidarność, a także dotychczasową i przyszłą współpracę dwóch miast partnerskich – Krakowa i Lwowa, oraz współpracę naukową pomiędzy krakowskimi i lwowskimi ośrodkami akademickimi.

Lwowskie muzyczki podziękują Polakom

– Udział w nim artystek z Ukrainy ma uwypuklić fakt, że naród ich walczy nie tylko o integralność terytorium, ale także o zachowanie swojej kultury i tożsamości. Lwowskie muzyczki chcą też podziękować Polakom za dotychczasowe wsparcie, prosić o dalszą pomoc oraz przekazać nam wszystkim nadzieję – mimo trwającego tuż za naszymi granicami horroru – mówi przedstawiciel uczelni.

Uczestnictwo w wydarzeniu krakowskiej Orkiestry Wojskowej będzie miał ponadto wyraz symboliczny, podkreślający bohaterską postawę, walkę i poświęcenie ukraińskich żołnierzy. Elementem łączącym te dwa, niezwykle trudne obrazy współczesności, będzie występ Chóru UEK „Dominanta”, który w swoim repertuarze zawrze zarówno pieśni ukraińskie, jak i najpiękniejsze pieśni polskie. Utworem finałowym, wykonanym wspólnie przez wszystkie te trzy grupy muzyczne, będzie Dona nobis pacem (Obdarz nas pokojem) polskiego kompozytora – Wojciecha Kilara.

Podczas koncertu wręczona zostanie również statuetka zwycięzcy plebiscytu „Wspólnota UEK”.

comments powered by Disqus