Kamienica Hipolitów powróci w nowej odsłonie. Na początek opowieść o siłaczkach

Wnętrze mieszczańskiego domu w Kamienicy Hipolitów fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Rodzina Hipolitów wyruszyła w daleką podróż, by odmienić oblicze swojego domu. Mowa o mieszczańskiej kamienicy w sercu miasta będącej oddziałem Muzeum Krakowa.

Od kilku miesięcy trwa gruntowny remont konserwatorski XIV-wiecznej Kamienicy Hipolitów mieszczącej się tuż przy kościele Mariackim. Miejsce to zawdzięcza swoją nazwę pochodzącej z Włoch rodzinie kupców, do której należał budynek w XVII wieku.

Na przestrzeni lat kamienica nie tylko zmieniała właścicieli, ale także była wielokrotnie przebudowywana, czego ślady pozostały do dziś. Od 2003 roku budynek stanowi oddział Muzeum Krakowa, a umieszczona wewnątrz stała ekspozycja „Mieszczański dom” pokazuje, jak dawniej mieszkali i żyli krakowianie.

Powrót w nowej odsłonie

Od kwietnia Kamienica Hipolitów pozostaje nieczynna. Powodem jest gruntowy remont budynku, który ma na celu m.in. wymianę przestarzałej instalacji elektrycznej czy konserwację mebli, tkanin oraz rzemiosła artystycznego. Kiedy zwiedzający znów będą mogli odwiedzić dom kupieckiej rodziny z Włoch?

Zapraszamy we wrześniu następnego roku na wystawę czasową „Siłaczki” poświęconą krakowiankom od średniowiecza do czasów współczesnych. Będzie to nietypowa wystawa, bo do tej pory ekspozycje czasowe odbywały się tylko w piwnicy, a teraz zaaranżowane zostaną trzy poziomy: piwnica, pierwsze i drugie piętro – zapowiada Iwona Kawalla-Lulewicz, kustosz Muzeum Krakowa.

Ekspozycja dotycząca kobiet – siłaczek będzie opowieścią o edukacji, równouprawnieniu, zdobywaniu wykształcenia i byciu niezależną na przestrzeni epok.

Metamorfozę przejdzie nie tylko sama kamienica, ale także prezentowana wewnątrz wystawa stała „Mieszczański dom”.  – Chcemy zaprezentować coś, czego nie było. Wystawa będzie powiększona o nowe pomieszczenia oraz nowe wątki, jak chociażby historie krakowskich kulinariów czy zasady odpowiedniego zachowywania się przy stole – tłumaczy Iwona Kawalla-Lulewicz.

Jubileusz Kamienicy Hipolitów

W 2023 roku mija 20 lat od utworzenia w budynku wystawy stałej, ukazującej wnętrza mieszkalne dawnych krakowian. W związku z jubileuszem Muzeum Krakowa zaprasza na konferencję naukową poświęconą muzeom wnętrz, a także mieszkańcom kamienic i miastom.

– Kamienica Hipolitów to nie tylko meble, szafy, łóżka, komody, ale przede wszystkim historia mieszczaństwa. Historia ich pracy, spędzania wolnego czasu, zwyczajów świątecznych i co ważniejsze historia ich codzienności, która według badań naukowych jest najbardziej fascynująca – podkreśla Iwona Kawalla-Lulewicz.

Konferencja „Miasto – Muzeum – Mieszczanie – Mieszkanie” składać będzie się z trzech paneli tematycznych. Pierwszy poświęcony zostanie polskim miastom i ich mieszkańcom od nowożytności po przełom XIX i XX wieku. Drugi skupi się na muzeach wnętrz mieszczańskich. Trzeci zaś dotyczyć będzie współczesnych działań kreatywnych w muzealnych przestrzeniach.

Konferencja odbędzie się 4 grudnia w Pałacu Krzysztofory w godz. 10:00–16:00. Wydarzenie kierowane jest nie tylko do środowiska muzealniczego, ale wszystkich zainteresowanych historią mieszczaństwa. Wstęp wolny.