Kolejne autobusy elektryczne trafią do Krakowa

fot. Julia Ślósarczyk/LoveKraków.pl

Przedstawiciele MPK podpisali z firmą Solaris Bus&Coach umowę na 20 nowych pojazdów bezemisyjnych. Mieszkańcy będą mogli nimi podróżować w przyszłym roku.

Wartość podpisanego kontraktu wynosi ok. 70 mln zł. Jednak zakup 20 autobusów będzie dofinasowany kwotą 41,7 mln zł ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Zamówienie dotyczy 13 sztuk pojazdów standardowych o długości 12 metrów i 7 sztuk pojazdów przegubowych. Miasto podkreśla, że wszystkie systemy i urządzenia funkcjonujące w autobusach, w tym ogrzewanie, będą zasilane wyłącznie energią elektryczną.

Pojazdy mają być także wyposażone w klimatyzację, wydzieloną przestrzeń oraz platformę dla osób poruszających się na wózkach, monitoring i porty USB do ładowania smartfonów.

Nowe pojazdy, które trafią do Krakowa, będą kierowane na trasy w rejonie Alei Trzech Wieszczów. Z kolei na terenie zajezdni Wola Duchacka MPK planuje otworzenie kolejnych stanowisk do ładowania elektrycznych autobusów. Nowe stacje pojawią się też na terenie miasta w rejonie pętli.

MPK prowadzi obecnie jeszcze jedno postępowanie przetargowe, które obejmuje dostawę w sumie 22 autobusów elektrycznych. Po dostawie pojazdów z tych kontraktów flota autobusów bezemisyjnych w Krakowie wzrośnie do ponad 120.