Koniec „reklamozy” przed hotelem Cracovia [ZDJĘCIA]

Z parkingu przed fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

– Likwidujemy to, co jest wielką bolączką Krakowa. Od strony al. Focha znikają wielkoformatowe reklamy – mówi Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie. W przyszłości w budynku dawnego hotelu Cracovia będzie się mieścić Muzeum Architektury i Designu.

Demontaż kilku wielkoformatowych reklam sprzed hotelu Cracovia miał miejsce 30 listopada. Ogromne nośniki zniknęły ze znajdującego się przed obiektem parkingu od strony al. Focha.

Więcej >>> Las reklam przed hotelem Cracovia. Czy ogromne nośniki w końcu znikną?

Znak zmian?

– W ten sposób likwidujemy „reklamozę”, która jest wielką bolączką Krakowa. Mamy satysfakcję z tego, że w przeciągu roku udało nam się doprowadzić do usunięcia znacznej części wielkoformatowych reklam od strony al. Focha. Myślę, że wszyscy, którzy spacerowali w tej części miasta, m.in. na Błoniach, odetchną z ulgą. Piękny budynek „Cracovii” będzie nareszcie widoczny w pełnej krasie – mówi Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.

Dyrektor instytucji przyznaje, że MNK krok po kroku przygotowuje się do remontu budynku i powstania w nim Muzeum Architektury i Designu. Konkretnej daty jednak nadal brak, ponieważ cały wieloletni proces zależy od dostępności środków na ten cel.

– Jesienią tego roku hotel Cracovia został wpisany na listę priorytetowych inwestycji ministerstwa kultury w ramach odbudowy „pocovidowej” w Polsce. Ten krok wskazuje na to, że inwestycja jest wciąż wśród priorytetów – ocenia dyrektor MNK.

Przestrzeń przed hotelem ma zostać udostępniona mieszkańcom w ramach kontynuacji zapoczątkowanego w te wakacje projektu „Art Sfera”, będą w niej również prezentowane projekty dotyczące architektury i designu w miejskiej przestrzeni. Namiastkę tego, co w przyszłości ma powstać w dawnym hotelu, zobaczymy jesienią na wystawie w Kamienicy Szołayskich.

– Budynek ma w przyszłości „żyć”, więc fasada hotelu będzie takim ekranem, na którym będą się działy w przyszłości interesujące projekty wizualne. Szyld reklamowy to część miejskiej kultury, ale chodzi o to, by usuwać reklamy, które nie pasują do miejskiej przestrzeni – przyznaje Andrzej Szczerski.

Ekspertyzy, konsultacje, konkurs

Obecnie trwają ekspertyzy techniczne konstrukcji budynku (ostatnie miały miejsce pięć lat temu). Pod koniec 2021 roku instytucja planuje przeprowadzić konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej „Cracovii”.

– Wcześniej chcemy rozważyć wszystkie możliwości związane z adaptacją, które pozwolą dostosować obiekt do naszych celów i pozwolą mieszkańcom korzystać z terenu zarówno przed, jak i za budynkiem. To będzie podstawą do kolejnych prac – wyjaśnia Wiesław Sawa, zastępca dyrektora MNK ds. zarządzania.

Jaki obecnie jest stan budynku? Wicedyrektor wymienia kilka zasadniczych problemów.

– Latem, od strony ul. Kałuży, w rejonie przystanku autobusu 502 miał miejsce wyciek ciepłej wody z magistrali MPEC-u. Problem z kanalizacją pojawia się również m.in. w parkingu podziemnym przed gmachem Muzeum Narodowego. „Cracovia” to problem wszystkich sieci infrastrukturalnych, które od kilkudziesięciu lat nie były tutaj zmieniane. Pojawia się również problem zawilgocenia, grzybów… Te problemy powinniśmy rozwiązać przed rozpisaniem konkursu – mówi Sawa.

Dodaje, że MNK planuje również przeprowadzenie konsultacji społecznych dotyczących dawnego hotelu.

– Zastanawiamy się, czy zacząć od samej „Cracovii” czy też wziąć pod uwagę otoczenie i cały układ urbanistyczny. Było już wiele planów stworzenia ogólnodostępnej przestrzeni między hotelem a gmachem MNK. Plan ten może być trochę utrudniony, ponieważ mamy tu m.in. linię tramwajową, ruchliwy rejon al. Focha i al. 3 Maja, a poza tym przestrzeń ta należy do miasta. Nawet jeśli nie zrealizujemy całości, to warto mieć wypracowane przyszłościowe rozwiązanie. Realizacja tych wszystkich planów może potrwać do 2026–2027 roku – zaznacza Wiesław Sawa.

Więcej o sprawie hotelu Cracovia >>> Hotel Cracovia. Co dalej?


Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Zwierzyniec