Lekarze bohaterami z bajek. Powstaje niezwykły kalendarz

Kalendarz fot. mat.prasowe

Lekarki i lekarze z małopolskich szpitali niczym postacie z bajek. Powstaje niezwykły kalendarz, z którego dochód zostanie przeznaczony na zakup środków ochrony osobistej dla szpitali w naszym regionie.

Calineczka, Herkules, Alladyn, księżniczki i zwierzaki – to właśnie te postaci zobaczymy w bajkowo-lekarskim kalendarzu. Udział w sesji zdjęciowej w Teatrze Groteska wzięło udział 17 lekarek i lekarzy z małopolskich szpitali.

Odczarować pandemiczną rzeczywistość

Pomysłodawcą akcji jest Marcin, Mikos, wicedyrektor Szpitala Specjalistycznego im. Józefa Dietla w Krakowie.

– Dzięki akcji „Lekarze jak z bajki" chcemy pokazać, że za przyłbicami i kombinezonami ciągle kryje się uśmiech, serdeczność i oddanie lekarzy chorym, a te nietypowe stroje to konieczny element naszej rzeczywistości, z którą musimy się oswoić – mówi Marcin Mikos.

Zaznacza, że kombinezony, skafandry, przyłbice i maski, które w czasie pandemii wkroczyły w relację „lekarz – pacjent” nie tylko utrudniają zbadania pacjenta, ale i uniemożliwiają rozmowę, dotyk i zasłaniają uśmiech.

– Dla wielu zakażonych pacjentów, w szczególności dla tych młodszych i seniorów to dodatkowa trauma – dodaje Mikos.

Autorem zdjęć do kalendarza jest krakowski fotograf Bartosz Siedlik we współpracy z grafikiem Maciejem Goździelewskim. Artystyczną opiekę nad scenami z bajek, które zobaczymy w niezwykłym kalendarzu sprawują Małgorzata Zwolińska i Adolf Weltschek z Teatru Groteska.

Dochód ze sprzedaży kalendarza, zostanie przeznaczony na zakup środków ochrony osobistej dla pracowników szpitali w Małopolsce.

Bajkowi lekarze

Kogo zobaczymy w charytatywnym kalendarzu? W bohaterów z bajek wcielą się m.in. dr Konstanty Szułdrzyński - kierownik Centrum Terapii Pozaustrojowych w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie, dr Joanna Streb - małopolski konsultant wojewódzki w dziedzinie onkologii, dr hab. Marcin Krzanowski - zastępca dyrektora Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, dr Michał Kuboń - koordynator oddziału covid w Szpitalu Specjalistycznym im. J. Dietla w Krakowie, dr Łukasz Strzępek - ordynator Oddziału Chirurgii Szpitala Powiatowego w Bochni, a także lekarze rezydenci ze Szpitala im. S. Żeromskiego w Krakowie oraz Szpitala im. J. Dietla w Krakowie, którzy jako ochotnicy zgłosili się do pracy w tworzonych kilka miesięcy temu oddziałów covidowych.