Konsultacje bez spotkań. W Czyżynach blisko końca, Starowiślna jeszcze przez miesiąc

Ulica Starowiślna fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Epidemia koronawirusa wpłynęła na sposób organizowania przez miasto konsultacji. Odwołane zostały spotkania i warsztaty, a do wyrażania opinii i zadawania pytań muszą wystarczyć narzędzia internetowe.

Wśród prowadzonych obecnie konsultacji największe emocje budzą te dotyczące drogi do Małopolskiego Centrum Nauki i przebudowy ulicy Starowiślnej.

Pierwsze z nich prowadzi Zarząd Dróg Miasta Krakowa. – Planowaliśmy zorganizować szerokie konsultacje społeczne w tej sprawie. Pierwszym krokiem miała być wstępna ankieta, później projektowanie partycypacyjne w grupach, w których mieli brać udział reprezentatywni przedstawiciele, potem miały być jeszcze dyżury eksperckie, ale teraz nie jest to możliwe – tłumaczy Michał Pyclik z ZDMK.

Część mieszkańców oczekuje wydłużenia konsultacji, pojawiają się też głosy, że być może nadchodzący kryzys zmieni zupełnie plany dotyczące budowy Cogiteonu. Urzędnicy tłumaczą jednak, że nie mogą czekać na możliwość zorganizowania konsultacji w pierwotnej formie – ponieważ nie wiadomo, jak długo jeszcze potrwają ograniczenia, a na początku przyszłego roku powinna już zostać wydana decyzja ZRID. W przeciwnym razie droga nie zdąży powstać przed planowanym terminem budowy centrum nauki.

Dodatkowym narzędziem, oprócz ankiety z pytaniami zamkniętymi, była możliwość zadawania pytań otwartych. 27 marca jest ostatnim dniem ich przyjmowania. Ankietę można wypełnić do piątku 3 kwietnia. – Wypowiedziane opinie i pytania zadane w formularzach zostaną potraktowane tak samo, jak gdyby były one zebrane podczas warsztatów partycypacyjnych i dyżurów z ekspertami – deklaruje ZDMK.

Jaka Starowiślna?

Konsultacje przez internet prowadzi też Zarząd Transportu Publicznego – tym razem w sprawie przebudowy ul. Starowiślnej. Ze względu na epidemię również i tutaj trzeba było zrezygnować z warsztatów planistycznych.

Jeszcze do 30 kwietnia można wyrazić swoją opinię poprzez formularz elektroniczny dostępny na stronie ZTP. W galerii powyżej można zobaczyć uproszczone schematy proponowanych rozwiązań.

W tym przypadku – przynajmniej na razie – planowane jest jeszcze indywidualne przyjmowanie wniosków mieszkańców podczas dyżurów eksperckich. Mają się one odbyć 16 i 17 kwietnia.

Raport z konsultacji ma być gotowy do 15 maja.

Inne tematy

Na stronie dialogspoleczny.krakow.pl można znaleźć też inne sprawy, które są aktualnie poddawane konsultacjom. To m.in. Program Ograniczania Emisji Komunikacyjnej, funkcjonowanie klastra Zabłocie 2.0, plan miejscowy Azory-Zachód czy plac zabaw między ulicami Opolską i Krowoderskich Zuchów. W każdym z tych przypadków formuła konsultacji została przynajmniej częściowo zmieniona.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto Czyżyny
comments powered by Disqus