Kontrole spalin będą kontynuowane

Krakowscy policjanci co roku wykonują tysiące badań spalin. Auta, które kopcą najbardziej są wycofywane z ruchu do momentu spełnienia określonych norm. Dzisiaj też trwa ogólnopolska akcja sprawdzania spalin.

Wydział Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie ma 13 urządzeń do badania tego, co wydobywa się z rur samochodowych. W 2019 roku funkcjonariusze przeprowadzili 3,2 tys. kontroli. 200 kierowcom zatrzymali dowody rejestracyjne.

2020 rok był specyficzny, dlatego krakowska policja nie zaprezentowała danych z tego okresu. Policjanci mieli inne zadania, a zwykli mieszkańcy przez większość czasu przebywali w domach.

Natomiast w tym roku zostało przeprowadzonych już 2,7 tys. kontroli i w 97 przypadkach kierowcy byli zmuszeni, aby umówić się z mechanikiem na usunięcie usterki powodującej zbyt dużą emisję zanieczyszczeń z rury wydechowej.

Podinsp. Tomasz Jemczura dodał również, że prowadzona jest akcja sprawdzania pojazdów, które wyjeżdżają ze stacji diagnostycznych. – We współpracy z UMK kontrolujemy te auta, więc diagności mają świadomość, iż na bieżąco sprawdzamy efekty ich pracy – powiedział policjant.

Naczelnik KRD KMP w Krakowie nie ukrywa, że dodatkowe pieniądze z budżetu miasta pomagają realizować to zadanie. Radni z komisji ekologii i ochrony powietrza zobowiązali się przedstawić wniosek prezydentowi, aby współpraca była nadal kontynuowana.

comments powered by Disqus