Kostiumowy zawrót głowy. Modowy skarbiec Baletu Cracovia Danza [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Nie tylko sale baletowe i zaplecze. Podziemia nowej siedziby Baletu Cracovia Danza kryją pokaźną kolekcję kostiumów, kapeluszy i rekwizytów wykorzystywanych w tanecznych przedstawieniach.

Kilka tysięcy kostiumów, kilkaset kapeluszy i dodatków kryje się w podziemiach nowej siedziby Baletu Cracovia Danza przy ul. Szlak 67.

– Kostiumy zyskały swoją przestrzeń i możliwość oddechu. Stroje pogrupowaliśmy według epok. W jednej części znajduje się główna część naszej kolekcji, a w drugiej – rekwizyty i pozostałe kostiumy. Od teraz każdy odwiedzający naszą nową przestrzeń będzie mógł poznać taniec „od szafy”. Planujemy działalność edukacyjną, a młodym widzom pokażemy i opowiemy o strojach historycznych, w których występują nasze tancerki i nasi tancerze – zapowiada Romana Agnel, dyrektorka Baletu Cracovia Danza.

Stroje w całej okazałości

Teraz kolekcję kostiumów czeka inwentaryzacja. Każdy ze strojów zostanie sfotografowany i opisany.

– W poprzedniej siedzibie mieliśmy mało miejsca na ich przechowywanie, dlatego kostiumy były bardzo ściśle poukładane. Dopiero tutaj mogłyśmy je rozwiesić według historycznych okresów i zgodnie z tym, które kostiumy są używane częściej, a które rzadziej. Dzięki temu widać, jak zmieniały się na przestrzeni lat i jakie charakterystyczne elementy miały stroje średniowieczne, a jakie renesansowe – mówi Elżbieta Wójtowicz-Gularowska, która tworzy kostiumy dla Cracovii Danzy.

Z każdym kolejnym spektaklem liczba strojów i dodatków się powiększa.

– Do części spektakli możemy używać tych samych kostiumów, ewentualnie coś w nich przerobić. Chodzi o to, by były w użytku, a nie wisiały bezczynnie na wieszaku – zaznacza Wójtowicz-Gularowska.

Kapelusze, kapelusze

Garderoba to nie tylko barwne kostiumy. Szafy kryją setki par butów, pudełek z rekwizytami do poszczególnych tanecznych przedstawień. Na ścianach rozwieszone są również bogato zdobione nakrycia głowy.

– W kolekcji mamy kilkaset kapeluszy. Na ścianach wiszą głównie nakrycia głowy w stylu XIX-wiecznym. W pudełkach w rekwizytorni znajdują się natomiast kapelusze renesansowe, delikatniejsze, mające więcej piór. Każdy z kapeluszy jest ręcznie ozdabiany przez modniarki lub scenografów – opowiada Wójtowicz-Gularowska.

Rok 2022 Cracovia Danza rozpocznie od spektaklu „Kozaki, czyli oszustwo ukarane” w choreografii Leszka Rembowskiego. Przedstawienie będzie można zobaczyć w Teatrze Variete 17 stycznia.

Pierwszą tegoroczna premierą będzie spektakl „Molier prosi do tańca”, który powstaje z okazji 400. urodzin Moliera. Premiera jest planowana na 7 czerwca.

News will be here