Kraków w najważniejszym przewodniku kulinarnym świata

Zdjęcie przykładowe fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Polska Organizacja Turystyczna i Michelin Guide podpisali porozumienie w sprawie umieszczenia polskich miast w Przewodniku Michelin. Promocją objęty zostanie między innymi Kraków.

– Selekcja miast stanowi pierwszy etap współpracy pomiędzy Polską Organizacją Turystyczną a Przewodnikiem Michelin. Obecnie w Polskę wyruszyli już inspektorzy, których zadaniem będzie weryfikacja i dokonanie ocen rodzimych restauracji – informuje krakowski magistrat.

– To wielka chwila dla Polski, rodzimych miast i naszej branży turystycznej. Dołączenie Krakowa, Poznania i Warszawy do kulinarnej elity wpłynie na tworzenie standardów na poziomie krajowym oraz pozycjonowania Polski jako celu podróży gastronomicznych na globalnym rynku usług turystycznych – mówi Rafał Szmytke, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej.

Zdaniem szefa POT, przewodnik ten jest drogowskazem dla osób, które kierują się nie tylko niezapomnianymi doznaniami smakowymi, ale i przeżyciami turystycznymi.

– W czasach odbudowy przyjazdów do Polski gwarancja jakości oraz najwyższych standardów jest istotnym elementem branym pod uwagę przez gości zagranicznych. Wierzę, że współpraca z marką Michelin będzie motywacją do dalszej pracy dla całego sektora, co przyniesie wymierne korzyści gospodarcze – uważa Szmytke.

Kraków debiut ma za sobą

Magistrat przypomniał, że nasze miasto znalazło się już na kartach przewodnika. –  Niewątpliwie Kraków posiada liczne zasoby, które zapewniły ten sukces – historyczne przepisy, najwyższej jakości produkty pochodzące od lokalnych dostawców, a także gościnność i miłą atmosferę – zachwala urząd miasta.

Według władz miasta zacieśnienie współpracy z wydawcą przewodnika przyczyni się do zwiększenia promocji Krakowa, jako miejsca, którego nie może ominąć żaden miłośnik kulinariów.

Przewodnik Michelin jest wydawany od 1900 roku i nosi miano najwżniejszego przewodnika kulinarnego świata. Stanowi numer jeden zarówno pod względem wysokości sprzedaży, jak i historii oraz reputacji. W tej edycji Michelin Guide objął swym zasięgiem 62 regiony i miasta, z czego aż 30 znajdujących się w Europie.