Kraków wesprze gminy ościenne w wymianie kopciuchów

fot. Sebastian Dudek/LoveKraków.pl

Kraków we współpracy z 14 gminami ościennymi i Polskim Alarmem Antysmogowym podjęło inicjatywę, która ma na celu przyspieszyć wymianę starych źródeł ciepła na terenie Metropolii Krakowskiej. Miasto zaczyna od przekazania na rzecz promocji programu 420 tys. zł.

Pozostało niespełna 600 dni do wejścia w życie uchwały antysmogowej na terenie województwa małopolskiego. W gminach okalających miasto, zrzeszonych w ramach Stowarzyszenia Metropolii Krakowskiej, wciąż jest 23 tys. tzw. kopciuchów, czyli kotłów opalanych węglem lub drewnem, które będą musiały zostać wymienione do 1 stycznia 2023 roku zgodnie z uchwałą.

– Kraków od pewnego czasu walczy ze smogiem i jego skutkami. Zlikwidowaliśmy zdecydowaną większość starych piecy i wymieniliśmy je na nowe. W tej chwili mamy uchwałę sejmiku wojewódzkiego, która mówi o tym, żeby podjąć podobne działania w obrębie tzw. obwarzanka krakowskiego – mówił prezydent Krakowa Jacek Majchrowski podczas prezentacji inicjatywy „600 dni dla czystego powietrza”.

Działania samorządów podzielono na trzy etapy. Po pierwsze należy poinformować mieszkańców o nadchodzących zmianach, wymianie starych źródeł ciepła i możliwości dofinansowania nowych. Drugi etap działań jest najważniejszy i polega już na samej wymianie pieców. Po przejściu tego procesu gminy skupią się na ukaraniu tych, którzy nie zastosowali się do przepisów uchwały antysmogowej.

– Chcemy pomóc gminom ościennym w pierwszym etapie działań i postanowiliśmy przekazać 420 tys. zł, w dwóch transzach, na ich działalność promocyjną, to znaczy na poinformowanie mieszkańców o tym, co trzeba zrobić w związku z nadchodzącym wejściem w życie uchwały antysmogowej – tłumaczył Jacek Majchrowski.

Prezydent przyznał, że nie wierzy w wymianę wszystkich pieców, ale większość powinna zostać wymieniona. Ponadto nie będzie wymieniany każdy piec, a tylko takie, które nie spełniają norm.

Kary i możliwości

Konsekwencje za naruszenie uchwały antysmogowej po 1 stycznia 2023 roku to mandat do 500 zł tudzież grzywna do 5000 zł. Krakowski Alarm Antysmogowy ma raz na kwartał informować o postępach w wymianie pieców na terenie gmin ościennych.

Dyrektor biura Stowarzyszenia Metropolia Krakowska Daniel Wrzoszczyk powiedział, że we wszystkich 14 gminach, które przystąpiły do inicjatywy, pracuje 40 „ekodoradców”, którzy pomagają mieszkańcom w przygotowaniu wniosków aplikacyjnych o dofinansowanie wymiany starych kotłów.

– Istnieją trzy źródła dofinansowania – fundusze europejskie, środki z programu „Czyste powietrze” oraz wolne środki pochodzę bezpośrednio od samych gmin, które przeznaczają je już na likwidację kotłów. W ostatnich latach na terenie tych gmin zostało wymienionych w sumie 13 tys. kotłów – mówił Daniel Wrzoszczyk.

comments powered by Disqus