Po dwóch miesiącach postępowania wszczętego przez krakowską prokuraturę związanego z m.in. spółką Kraków5020, śledczy nie podają szczegółów związanych ze sprawą.
20 marca Prokuratura Okręgowa w Krakowie wszczęła postępowania w sprawie nadużycia uprawnień, do których miało dojść między 17 listopada 2021 roku a 13 marca 2023 roku.
Śledczy sprawdzają, czy nie doszło do złamania prawa przez osoby zobowiązane na podstawie ustawy do zajmowania się sprawami majątkowymi oraz działalnością gospodarczą gminy poprzez przekazanie części majątku i części kompetencji Krakowskiego Biura Festiwalowego na rzecz spółki Kraków5020.
Postępowanie prowadzone jest pod kątem wyrządzenia szkody w obrocie gospodarczym w wielkich rozmiarach.
– Śledztwo zostało wszczęte z urzędu, w oparciu o ukazujące się w przestrzeni medialnej materiały prasowe, wskazujące na uzasadnione podejrzenie wyrządzenia szkody majątkowej gminie Kraków w związku z przekazaniem majątku Krakowskiego Biura Festiwalowego nowo utworzonej spółce Krakow5020 oraz zarządzaniem przez tę spółkę platformą telewizyjną Play Kraków oraz pozostałą infrastrukturą – informował Janusz Hnatko, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Krakowie.
Niedawno zapytaliśmy, o to, co dzieje się w sprawie. Czy osoby decyzyjne zostały już przesłuchane oraz czy prokuratura zabezpieczyła interesujące ją dokumenty. – Z uwagi na wstępny etap postępowania w tej chwili, z uwagi na dobro śledztwa, nie jest możliwe udzielenie bardziej szczegółowych informacji o wykonywanych czynnościach – odpowiada Janusz Hnatko.
Spółka do likwidacji
26 kwietnia Rada Miasta Krakowa przegłosowała obywatelski projekt uchwały dotyczący likwidacji spółki Kraków5020. Jak na razie prezydent nie rozpoczął całej procedury, czeka na opinię wojewody małopolskiego w sprawie legalności uchwalonego aktu. Według naszych informacji, władze miasto próbują również zakulisowo wpłynąć na organ II instancji.