Krakowianie wybrali najlepsze księgarnie w mieście

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Mieszkańcy Krakowa po raz szósty wskazali swoje ulubione księgarnie. W tegorocznej edycji plebiscytu „Wybieramy Księgarnie Roku” oddano ponad 10 tys. głosów.

Celem akcji, organizowanej przez Krakowskie Biuro Festiwalowe, jest promocja działających w mieście niezależnych księgarń jako miejsc kultury.

Mieszkańcy Krakowa mogli oddawać swoje głosy od 13 grudnia ubiegłego roku do 8 stycznia w 26 księgarniach i antykwariatach biorących udział w konkursie oraz online. Plebiscyt objął cztery kategorie odpowiadające temu, co czytelnicy i czytelniczki cenią w księgarniach najbardziej: autorski wybór książek, profesjonalna obsługa, klimat miejsca i ciekawy program wydarzeń kulturalnych.

Najlepsze księgarnie w Krakowie

W tym roku wyróżnienie otrzymały: Cafe NOWA Księgarnia, Spółdzielnia Ogniwo, księgarnia MOCAK Bookstore i Antykwariat Abecadło. Triumfowały one kolejno w czterech kategoriach: najlepsze książki, najlepsi księgarze, najlepszy klimat i najlepszy program wydarzeń.

Wręczenie wyróżnień odbyło się w środę 1 lutego. – Wszyscy możemy się zgodzić, że księgarnie to coś więcej niż tylko sklepy z książkami. To także, a może nawet przede wszystkim miejsca inspirujących spotkań, wartościowych rozmów, nierzadko pełniące role centrów lokalnego życia kulturalnego. Hiszpański pisarz Jorge Carrión, którego gościliśmy w naszym mieście na Festiwalu Conrada w 2017 roku, napisał kiedyś, że każda księgarnia jest streszczeniem świata – powiedziała podczas uroczystości Carolina Pietyra, dyrektorka KBF, operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.