Krakowianie zgłosili najwięcej projektów. 1/3 zadań dotyczy sportu

W tegorocznej edycji wojewódzkiego budżetu obywatelskiego zgłoszono aż 343 projekty, czyli o 104 więcej niż w ubiegłym roku. To najlepszy wynik w pięcioletniej historii małopolskiej edycji.

Witold Kozłowski, marszałek Małopolski mówi, że początkowo nabór wniosków był planowany na wiosnę. – Jednak nasze plany pokrzyżowała pandemia. Musieliśmy więc przesunąć to w czasie, ale dzięki temu udało się nam przygotować sporo nowych rozwiązań i ułatwień dla mieszkańców. Dzięki nim Małopolanie mogli nie tylko wypełnić wniosek, zebrać wymagane 30 podpisów osób popierających, ale też złożyć całą wymaganą dokumentację przez internet – podkreśla.

To rozwiązanie spotkało się z dużym zainteresowaniem mieszkańców – przez ePUAP złożono aż 94 wnioski. Przed rokiem było ich zaledwie 12.

Rekord debiutantów

Tegoroczna edycja budżetu obywatelskiego zachęciła też sporą grupę mieszkańców, żeby zgłosić swoje zadanie po raz pierwszy w życiu. Na 343 zgłoszone zadania aż 206 pochodzi od autorów, którzy nie zgłaszali nigdy swoich pomysłów do Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego.

– Taka wysoka liczba debiutantów bardzo nas cieszy, bo jednoznacznie świadczy o tym, że marka tego projektu jest z każdym rokiem coraz silniejsza i budzi zaufanie coraz większej grupy Małopolan – podkreśla Edward Czesak, członek zarządu województwa.

Na podium Kraków i Podhale

Do dalszego etapu oceny z 343 zgłoszonych zadań, przeszło aż 334 – z powodów formalnych odpadło zaledwie 9 pomysłów. Najwięcej zadań, czyli 66, zgłosili mieszkańcy miasta Kraków. Tuż za nimi – z liczbą 65 zadań – plasują się mieszkańcy subregionu podhalańskiego, do którego należą powiaty: myślenicki, nowotarski, suski i tatrzański.

Sportowy duch nie ginie

W tym roku mieszkańcy Małopolski zdecydowanie postawili na sport – z 334 zadań, jakie przeszły do dalszej oceny, aż 115 dotyczy pomysłów sportowych, wśród nich zajęć dla miłośników piłki nożnej, siatkówki, a nawet wschodnich sztuk walki.

Na drugim miejscu – z liczbą 64 zadań – są pomysły o charakterze prospołecznym. Kulturalnych projektów – w tym m.in. wydarzeń czy koncertów – mieszkańcy zaproponowali 48. Wśród zgłoszonych zadań są też zadania edukacyjne (43), prozdrowotne (30), ekologiczne (11) czy turystyczne (11).

Głosowanie w maju

Wszystkie zadania, które zostaną ostatecznie ocenione pozytywnie, będą dopuszczone do głosowania. Najlepsze propozycje mieszkańcy będą wybierać w maju 2021 roku.