Krakowski IPN chce zbudować drugą część siedziby za ponad 100 mln złotych

fot. Biuro Projektowe Architekt Marek Trela

Jeszcze nie zakończyła się przebudowa i adaptacja byłego aresztu przy ul. Czarnieckiego, a już Instytut Pamięci Narodowej ogłosił przetarg na nowy budynek, który ma kosztować ponad 106 mln złotych.

Były podgórski areszt, zamknięty w 2018 roku, jest aktualnie przebudowywany na potrzeby Instytutu Pamięci Narodowej za kwotę ponad 27 mln złotych. Plany zakładały wyburzenie budynku administracyjnego oraz dawne biuro przepustek. Do rozebrania został wyznaczony też niemal cały mur otaczający działkę wraz z wieżyczką strażniczą.

Więcje o inwestycji pisaliśy tutaj:

Tymczasem jak poinformował nas pan Krystian, na początku października IPN ogłosił przetarg na budowę kolejnej nieruchomości. Mowa o obiekcie, który miałby pełnić funkcje magazynowe, biurowe i konferencyjne. Realizacja budowy, zgodnie z dokumentacją przetargową, ma się odbyć w formule zaprojektuj i wybuduj.

Budynek ma mieć cztery kondygnacje, w tym dwie podziemne, gdzie znajdą się parkingi i łączyć się z remontowanym byłym aresztem. IPN chce przeznaczyć na ten cel 106,7 mln złotych. To nie jest ostateczna kwota, ponieważ przetarg ten nie obejmuje specjalistycznego wyposażania. Jak informuje instytut, nowy obiekt wraz z adaptowanym budynkiem historycznym „ma stanowić połączoną funkcjonalnie siedzibę Oddziału”.

Na poziomie -1 mają znaleźć się m.in. sale konferencyjne, wystawowe, magazynowe i służące do szkoleń – zmieścić się tam ma ok. 240 osób. Na parterze przewidziano biura, czytelnie i magazyny, na pierwszy piętrze pomieszczenia magazynów archiwalnych, a na drugim biurowe i techniczne. Łącznie w budynku ma przebywać na stałe ponad około 100 osób.

Za projekt funkcjonalno-użytkowy odpowiada Biuro Projektowe Architekt Marek Trela.

Do tematu wrócimy.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Podgórze