Krakowski kryminał „piekło-niebo” wyróżniony

Spotkanie w ramach 113. edycji cyklicznej imprezy „Krakowski Czwartek Kryminalny” fot. Katarzyna Groń/Arteteka

14 czerwca została wydana powieść Pawła Fleszara „piekło-niebo”, której akcja rozgrywa się w Krakowie. W premierowym miesiącu uplasowała się na 66. miejscu w zestawieniu TOP 100 i na 14. pozycji wśród książek z gatunku „kryminał, sensacja, thriller” serwisu lubimyczytac.pl.

Ranking TOP 100 pokazuje trendy miesiąca, które książki były najczęściej odwiedzane w serwisie lubimyczytać.pl i miały średnią ocen powyżej 7,0. Powstaje na podstawie odwiedzin około 3 milionów osób, gromadzi wszelkie tytuły, niezależnie od gatunku i daty wydania.

Kraków tłem wydarzeń

Z tym wyróżnieniem korespondują opinie czytelników, chwalących między innymi przedstawiony w „piekle-niebie” obraz podwawelskiego grodu.

– Nie mogę nie wspomnieć o głównym powodzie, dla którego przeczytałam powieść, czyli o Krakowie z perspektywy Pawła Fleszara. Autor uczynił Kraków bohaterem drugoplanowym. Dla mnie to bodaj najlepsza część powieści (...). To prawdziwy portret mojego miasta, taki „na żywca”, bardzo autentyczny i bez upiększeń. To nie jest Kraków czysto literacki, dla koneserów piękna, podrasowany dla turystów, to Kraków niezafałszowany, bez retuszu, pełen nie tylko miejsc pięknych, ale także tych mrocznych, do których nawet za dnia strach się zapuszczać. (...) Poza oczywistymi opisami miejsc, autor podarował nam też wiele ciekawostek i anegdotek związanych z miastem – pisze blogerka podpisująca się pseudonimem „landrynkowa”.

Akcja „piekła-nieba” prowadzi od Małpiego Gaju na zalewie, przez najstarsze osiedla Nowej Huty, Kamieniołom Libana, Zabłocie i Kazimierz, po Zakrzówek i cmentarzysko wagonów kolejowych.

Na okładce widnieje taki opis: „Kraków, maj 2019 roku. Dzieci z trzeciej klasy podstawówki przygotowują się do pierwszej komunii, kiedy nad zalewem zostają znalezione zwłoki jednego z nich. Ślady świadczą o brutalnym zabójstwie – duszeniu i gwałcie. Wkrótce dochodzi do kolejnych zaginięć i morderstw chłopców w innych częściach miasta. W tym czasie odbywa się też premiera filmu braci Sekielskich „Tylko nie mów nikomu” i odżywa historia Gumisia, pierwszego terrorysty III RP. Policja musi rozstrzygnąć, czy to przypadkowy zbieg okoliczności, czy elementy perfidnej intrygi. I czy papierowa dziecięca zabawka „piekło-niebo” może stanowić klucz do rozwiązania zagadki? Funkcjonariusze wydziału kryminalnego Komendy Wojewódzkiej mają równie dużo problemów ze śledztwem, co ze sobą. Nikomu nie można ufać i każdy może się znaleźć w kręgu podejrzanych. Kryminał Pawła Fleszara „piekło-niebo” trzyma w napięciu do samego końca, a wiele zdarzeń, rzeczy i ludzi nie jest takich, jakimi się wydają”.

O autorze książki

Autorem „piekła-nieba” jest Paweł Fleszar – dziennikarz od trzydziestu lat mieszkający w Krakowie, który najdłużej pisał w „Tempie” i „Przeglądzie Sportowym” oraz serwisie sportkrakowski.pl. Publikował również m.in. w „Gazecie Krakowskiej”.

W 2019 roku ukazała się jego debiutancka powieść „Powódź”, której wydarzenia także rozgrywały się w Krakowie. W tymże roku został jednym ze zwycięzców konkursu „Kryminał na 100-lecie AGH”, a jego opowiadanie „Dodatkowy rzut osobisty” znalazło się w wydanej przez uczelnię antologii „Archiwum Groźnych Historii”.

Na październik bieżącego roku wydawnictwo HarperCollins przygotowuje premierę kolejnego kryminału Fleszara, „Smog”, w którym wystąpią niektórzy bohaterowie „piekła-nieba”.

News will be here