Lokalność i misyjność w nowej wizji Krakowskiego Biura Festiwalowego

Carolina Pietyra, dyrektorka Krakowskiego Biura Festiwalowego fot. Adrian Pallasch/mat. prasowe KBF

Odpowiadanie na potrzeby wszystkich mieszkańców Krakowa, animizacja dzielnic, współpraca z biznesem i większa lokalność. Tak przedstawia się nowy plan Krakowskiego Biura Festiwalowego, które pod rządami Caroliny Pietyry ma stać się inkubatorem zrównoważonej kultury.

– Rzeczywistość zmienia się na naszych oczach, nie możemy więc udawać, że świat wygląda tak samo jak kilka lat temu. Nasz plan na najbliższe trzy lata zakłada zmianę podejścia do działalności kulturalnej. Celem jest nie tylko wzmocnienie pracy w zakresie współpracy z otoczeniem biznesowym, ale też stworzenie przestrzeni dla wszystkich jej twórców i odbiorców – zapowiada Carolina Pietyra, która w październiku bieżącego roku objęła stanowisko dyrektorki KBF.

Lokalność i misyjność

Strategia instytucji na lata 2023-2026 przewiduje zmiany i działania, które pozwolą odpowiadać na potrzeby wszystkich mieszkańców Krakowa. – Chcemy bardziej „rozproszyć” się w mieście, bo jedną z istotnych wartości jest dla nas lokalność, rozumiana nie tylko jako Kraków, ale też dzielnice – podkreśla Carolina Pietyra.

– Dla nas ważne jest to, by pojawiać się w różnych punktach miasta, a nie koncentrować na jednym miejscu. Na pewno pokażemy się w nieoczywistych lokalizacjach, w czym bardzo pomaga festiwal Sacrum Profanum. Mamy też partnerów biznesowych, którzy chętnie udzielą swojej własnej przestrzeni – dodaje dyrektorka KBF.

Drugą ważną wartością w strategii instytucji jest misyjność, czyli wspieranie młodych twórców i umożliwianie korzystania z kultury wszystkim mieszkańcom Krakowa.

Zmiany w organizacji wydarzeń

Nowa twarz KBF to także nowe zasady organizacji wydarzeń. Niektóre festiwale zostaną rozłożone w czasie, tak by mieszkańcy mogli w nich uczestniczyć.

– Mamy festiwale, które są dużymi markami, za którymi idą bardzo ważne myśli, pojęcia i cele. To np. Festiwal Conrada czy Festiwal Muzyki Filmowej. W obrębie tych festiwali będziemy szukać pewnej rozciągłości w czasie, po to, by wdrażać tę myśl nie tylko punktowo w ciągu roku, ale rozkładać ją w czasie, by rozwijała się razem z mieszkańcami – wyjaśnia Carolina Pietyra.

Podkreśla również, że dotychczasowe dziedziny funkcjonowania, czyli literatura, muzyka i film, zostaną poszerzone o obszar interdyscyplinarny, dający przestrzeń do organizacji takich wydarzeń jak Wianki czy Bomba Megabitowa.

Zgodnie z nową strategią, KBF będzie aktywnie uczestniczyć w procesie rewitalizacji Wesołej. To właśnie w budynkach dawnej „czerwonej chirurgii” przy ulicy Kopernika znajdzie się nowa siedziba Biura. – Wierzymy, że powstanie bardzo dynamiczna dzielnica, która będzie żyła także nocą. To niezwykle ważne, żeby kultura pomogła ożywić tę dzielnicę – mówi Carolina Pietyra.

Strategia stawia również nacisk na współpracę z biznesem oraz partnerami.