Weekend pełen atrakcji: Rozświetlenie choinki, Targi Rzeczy Wyjątkowych i teatralne nowości

fot. KATARZYNA SZULC-KŁEMBUKOWSKA

W pierwszy grudniowy weekend na Rynku Podgórskim zagoszczą Targi Rzeczy Wyjątkowych, a na Rynku Głównym rozbłyśnie 15-metrowa choinka. Świąteczną atmosferę będzie można poczuć także w innych miejscach Krakowa.

Galicyjski Kiermasz Adwentowy

Przed Galerią Krakowską na placu Jana Nowaka Jeziorańskiego zagościł tradycyjny kiermasz. To doskonała okazja, by zaopatrzyć się w świąteczne specjały, spróbować przysmaków kuchni tradycyjnej czy skompletować prezenty dla najbliższych.

Oprócz polskich przysmaków wystawcy oferują m.in. świąteczne swetry, czapki i szaliki, biżuterię, ceramikę, bożonarodzeniowe kartki, ozdoby i wyroby z czekolady. Galicyjski Kiermasz Adwentowy potrwa do 24 grudnia.

Jarmark Bożonarodzeniowy

Muzyka, grzaniec, świąteczne ozdoby i różne pyszności. Na Rynku Głównym trwa Jarmark Bożonarodzeniowy, a kupcy z całej Polski prezentują swój towar w 85 kioskach handlowych i gastronomicznych.

Na stoiskach można znaleźć rożne świąteczne dekoracje i upominki, takie jak ręcznie malowane bombki, ozdoby choinkowe, stroiki, świece z wosku, ręcznie haftowane narzuty, obrusy i serwety, szopki, wyroby ceramiczne, wyroby z siana, słomy, drewna, wełny, filcu, szkło artystyczne, biżuterię, pamiątki, pocztówki, kalendarze, drewniane zabawki czy wyroby skórzane.

Nie brakuje też świątecznych przysmaków, tradycyjnego grzańca, wina oraz miodów pitnych. Jak co roku na jarmarku zagościło stanowisko Poczty Polskiej, gdzie można nadać świąteczne kartki i listy.

Rozświetlenie choinki na Rynku Głównym

W sobotę, 3 grudnia, w pobliżu bazyliki Mariackiej na Rynku Głównym, odbędzie się uroczyste rozświetlenie choinki. 15-metrowy świerk, tak jak w zeszłym roku, zostanie przystrojony ozdobami i światełkami nawiązującymi do wawelskich arrasów.

Jak podkreśla miasto, światełka będą energooszczędne, dzięki czemu choinka będzie pobierać mniej energii od domowego czajnika. Tegoroczne świąteczne drzewko to w sumie 177 kompletów lampek, 1213 nietłukących baniek, 124 zawieszki świetlne i 64 sople imitujące topniejący lód.

W sobotę o godz. 16:30 na małej scenie w pobliżu choinki odbędzie się koncert zespołu Soundbox. Po nim o godz. 17:15 nastąpi rozświetlenie drzewka.

Świąteczne Targi Rzeczy Wyjątkowych

W dniach 3–4 grudnia Rynek Podgórski ponownie zapełni ponad 70 stoisk, głównie lokalnych artystów, rzemieślników i drobnych wytwórców. A to za sprawą Targów Rzeczy Wyjątkowych organizowanych przez Stowarzyszenie PODGORZE.PL.

Największą ozdobą i atrakcją będzie ponad stuletnia wiktoriańska karuzela, która cieszy się popularnością nie tylko wśród dzieci, ale także i dorosłych. Kiedyś wędrowała po jarmarkach Austro-Węgier, dziś zachwyca mieszkańców wielu polskich miast.

– W sercu Podgórza, na Rynku Podgórskim zabłysną świąteczne lampki, w powietrzu będą unosić się piękne zapachy, które umilą Wam zakup świątecznych upominków wyjątkowej jakości. Poczujecie się jak dzieci, wsiadając na ponad stuletnią wiktoriańską karuzelę! – zachęcają organizatorzy.

Świąteczne Targi Rzeczy Wyjątkowych to nie tylko okazja do przedświątecznych zakupów, ale także możliwość wspólnego biesiadowania przy kawie, grzanym winie czy ciepłych daniach. Organizatorzy zapraszają 3 i 4 grudnia w godz. 11:00–20:00.

Motocyklowa parada Mikołajów

Grupa Mikołajów na motocyklach po raz siedemnasty opanuje Kraków. Parada wyruszy w niedzielę, 4 grudnia, o godz. 10:45 spod EXPO Kraków. Oprócz corocznego przejazdu ulicami miasta zaplanowano sporo atrakcji.

Motocykliści odwiedzą pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego i przekażą im prezenty. Na zakończenie odbędzie się MotoMikołajowy grill z niespodziankami. Start o godz. 13:00 przy ul. Kamieńskiego 53.

Podczas wydarzenia prowadzona będzie zbiórka do puszek. Zebrane środki zostaną przekazane na sfinansowanie zakupu sprzętu wspomagającego leczenie na oddziałach Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.

Art & Food Bazar

W niedzielę na Rynku Kleparskim odbędzie się Art&Food Bazar – cykliczne wydarzenie kulinarne, które powstało z miłości do śródziemnomorskich targowisk i Starego Kleparza. W ofercie będzie można znaleźć jedzenie oparte na produktach dobrej jakości, delikatesy i potrawy różnych zakątków świata. Stałym menu są owoce morza, ostrygi i biologiczne prosecco.

Art&Food Bazar rozpocznie się o godz. 11:00 i potrwa do 17:00.

Koncert „Christmas Time!”

4 grudnia halę na Czyżynach wypełnią najsłynniejsze bożonarodzeniowe utwory w wykonaniu znanych i lubianych artystów. Na scenie zaprezentują się: Justyna Steczkowska, Kuba Badach, Kasia Moś, Andrzej Piaseczny i Krzysztof Cugowski. Koncert okraszony będzie brzmieniami wznieconymi przez Royal Symphony Orchestra.

Muzyczne wydarzenie, pozwalające poczuć świąteczną atmosferę, rozpocznie się o godz. 19:00. Tego dnia, w Arenie Garden, planowane jest także spotkanie ze Świętym Mikołajem.

Miniaturowy świat kolei

Tory, wagony, lokomotywy czy semafory. To wszystko będzie można zobaczyć na wystawie makiet kolejowych, która w najbliższy weekend pojawi się w Nowohuckim Centrum Kultury. Na powierzchni 700 m² kolekcjonerzy zbudują miniaturowy świat kolei. Uruchamiając modele, uruchomią wyobraźnię widzów, zabierając ich w kameralną podróż.

Główny element wystawy to makieta w skali H0 o łącznej długości torów przekraczającej 100 metrów. Poruszać się będzie po niej ponad 20 pociągów pasażerskich i towarowych – zarówno historycznych jak i współczesnych.

Wystawę makiet kolejowych będzie można zobaczyć w Nowohuckim Centrum Kultury 2 grudnia w godz. 16:00-20:00 (budynek C) oraz 3 i 4 grudnia w godz. 9:00-13:00 i 14:00-18:00.

„Witryna z zabawkami” w świątecznej odsłonie

Muzeum Zabawek w Krakowie otwiera ostatnie dwie wystawy z cyklu „Witryna z zabawkami”. W świątecznych gablotach pojawią się ozdoby choinkowe, misie, lale, pociągi i gry planszowe, czyli zabawki, jakie można znaleźć pod choinką, a także formy do czekoladek i pierników, rysiki, szkolna tabliczka, a nawet… ściąga.

3 grudnia o godz. 12:00 otwarta zostanie wystawa „Dworki i potworki” w Muzeum Podgórza. Natomiast od 10 grudnia zwiedzający będą mogli zobaczyć ekspozycję „Szczęśliwe wspomnienia” w Kamienicy Szołayskich.

Krakowski Festiwal Pieśni Adwentowych i Bożonarodzeniowych

W dniach 2-4 grudnia w krakowskich świątyniach zabrzmią wyjątkowe utwory wykonane przez amatorskie chóry z całego świata. Podczas koncertów oraz przesłuchań konkursowych wykonawcy zaprezentują repertuar adwentowy, bożonarodzeniowy i sakralny.

Festiwal zainauguruje koncert „Światło i śpiew”, który odbędzie się 2 grudnia w kościele św. Katarzyny o godz. 19:00. W tym samym miejscu w niedzielę będzie można posłuchać koncertu galowego, wieńczącego cały festiwal. Start o godz. 15:30. Szczegóły program dostępny tutaj.

Rapowany musical o upadku komunizmu w Teatrze Słowackiego

2 grudnia na scenie Teatru Słowackiego zaprezentowany zostanie spektakl „1989” ukazujący upadek komunizmu. Wydarzenia, znane społeczeństwu ze szkolnych podręczników czy kronik filmowych, ożyją na teatralnej scenie i zostaną pokazane z perspektywy trzech par: Frasyniuków, Wałęsów i Kuroniów.

Widzowie spektaklu zobaczą na scenie nie tylko ikoniczne momenty, takie jak strajki w stoczni czy obrady Okrągłego Stołu, ale także będą mogli towarzyszyć bohaterom w intymnych chwilach i wspólnie z nimi przeżywać radości oraz smutki.

Spektakl „1989” reżyseruje Katarzyna Szyngiera, a za jego brzmienie odpowiada producent rapowy Andrzej Mikosz „Webber” znany m.in. z wieloletniej współpracy z „Łoną”.

Musical, inspirowany amerykańskim „Hamiltonem”, realizowany jest w koprodukcji z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim. Spektakl będzie można zobaczyć w dniach 2, 3, 4, 6 i 29 grudnia.

„Książę Niezłomny” w Starym Teatrze

Stary Teatr w Krakowie zaprasza na premierę „Księcia Niezłomnego” Juliusza Słowackiego (z Calderona de la Barca). Spektakl w reżyserii Małgorzaty Warsickiej zostanie zaprezentowany 2, 3 i 4 grudnia na Dużej Scenie przy ul. Jagiellońskiej 1.

W obsadzie Anna Polony, Edward Linde-Lubaszenko, Błażej Peszek, Natalia Kaja Chmielewska, Maciej Charyton, Szymon Czacki, Filip Perkowski (gościnnie) i Jan Hrynkiewicz (gościnnie).

– Mamy do czynienia z klasycznym tekstem Juliusza Słowackiego, który napisał o misji kolonizatorskiej chrześcijan w XVII wieku. Chrześcijanie przybywają do Afryki, żeby zdobyć Tangeru, a Afrykańczycy szykują się na Ceutę, która cały czas jest pod panowaniem chrześcijan. Mamy więc zderzenie dwóch kultur, dwóch narodów oraz sytuację wojenną – mówi Małgorzata Warsicka, reżyserka spektaklu „Książę Niezłomny”.

Premiera w Teatrze Ludowym

„Ballady i romanse. Horror School Musical” to nowa propozycja Teatru Ludowego. Premiera spektaklu w reżyserii Ewy Rucińskiej odbędzie się w sobotę na Dużej Scenie.

– Nawiązująca do światowej popkultury, musicalowa interpretacja „Ballad i romansów” to opowieść o demonach polskiego szkolnictwa i muzyczna wariacja na temat tomiku wierszy twórcy polskiego romantyzmu i badacza romantycznej flory i fauny, której okazy ukrywają się w zakamarkach rzeczywistości i żyją wśród nas – czytamy w opisie przedstawienia.

Sztukę będzie można zobaczyć także 4 i 10 grudnia.