Miasto wygrało w sądzie. Może wymalować miejsca do parkowania [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W najbliższym czasie na terenie Starego Miasta, Kazimierza i Stradomia pojawią się nowe linie namalowane na jezdniach i chodnikach.

Drogowcy będą malować linie wyznaczające m.in. miejsca postojowe i koperty dla osób z niepełnosprawnościami. Będzie to wcielenie w życie wyroku sądu, dotyczącego oznaczenia miejsc postojowych.

Wcześniejsze oznakowanie zostało usunięte w związku z decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z 14 listopada 2018 r. Stanowiła ona, że na obszarze wpisanym na Listę Światową Dziedzictwa UNESCO, obejmującym Kraków Stare Miasto w granicach Plant oraz dawne miasto Kazimierz ze Stradomiem, oznakowanie miejsc postojowych dla osób z niepełnosprawnościami, oznaczonych kopertami z wypełnieniem, należy usunąć.

Wygrana w sądzie

Miasto odwołało się od tej decyzji. Sąd przychylił się do argumentów przedstawianych przez miasto i uchylił wydaną decyzję, argumentując między innymi, że  „jeżeli osoba odpowiedzialna za organizację ruchu na drodze uzna, że zastosowanie innego rodzaju oznakowania jest niewystarczające, to może dokonać oznakowania poziomego”.

Urzędnicy argumentują, że przywrócenie oznakowania poziomego na tym obszarze ma na celu zwiększenie czytelności i jednoznaczności obowiązującej organizacji ruchu, w szczególności pod kątem regulacji zasad parkowania pojazdów i bezpieczeństwa użytkowników ruchu drogowego.

– Mając na uwadze fakt, że działania te będą prowadzone na obszarze wpisanym na Listę Światową Dziedzictwa UNESCO, malowanie oznakowania zostanie ograniczone do niezbędnego minimum, wynikającego z obowiązujących przepisów prawa – czytamy w komunikacie miasta. 

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto