MOPS pomaga seniorom od marca. Teraz zgłosiło się prawie 300 wolontariuszy

fot. Pixabay.com

239 osób zgłosiło chęć niesienia pomocy seniorom w trakcie epidemii koronawirusa. Koordynacją wolontariuszy zajmuje się Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

Jak mówi Agnieszka Pers, miejska jednostka już w marcu, na początku epidemii, uruchomiła system wsparcia seniorów, ale także osób niesamodzielnych i przebywających w kwarantannie i izolacji domowej z terenu Krakowa. Takie osoby mogą otrzymać paczki żywnościowe, ciepły posiłek, leki, poprosić o dostawę zakupów czy uzyskać pomoc w robieniu opłat za media.

Od marca do 27 października MOPS dostarczył prawie tysiąc dostaw zakupów pod drzwi seniorów, blisko 150 dla osób przebywających w kwarantannie oraz prawie 100 dla osób w izolacji z powodu zakażenia koronawirusem.

Dostarczono łącznie 584 paczki żywnościowe z Banku Żywności do osób przebywających w kwarantannie i izolacji (576 paczek) i seniorów (8 paczek), a usługą dostawy ciepłych posiłków objęto 117 osób objętych kwarantanna i izolacją domową. Leki dostarczono do 9 osób.

Rząd działa dopiero od października

W zeszły czwartek z podobną akcją, jaką organizują od marca pracownicy MOPS, postanowiło wystartować ministerstwo rodziny. W ramach Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów uruchomiono specjalną infolinię (22 505 11 11) przeznaczoną dla osób wymagających pomocy.

Agnieszka Pers mówi, że tym kanałem otrzymali 96 złagodzeń, które są na bieżąco obsługiwane przez pracowników MOPS oraz wolontariuszy.

Ci ostatni chęć niesienia pomocy mogą zadeklarować wypełniając formularz na rządowej stronie internetowej wspierajseniora.pl. – W ramach Korpusu Wsparcia Seniorów zgłosiło się 239 wolontariuszy, z których do dnia dzisiejszego zaangażowanych zostały dwie osoby. Kolejni wolontariusze będą angażowani sukcesywnie w zależności od zdiagnozowanych potrzeb i uzyskania zgody ze strony seniorów na wsparcie w formie wolontariatu – mówi Agnieszka Pers.