Muzeum Czartoryskich zaprasza na bezpłatne zwiedzanie

Dama z gronostajem w Muzeum Czartoryskich fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

29 grudnia mija pięć lat od zakupu kolekcji Czartoryskich. Z tej okazji w najbliższą środę będzie można bezpłatnie zwiedzać Muzeum Czartoryskich.

Bezpłatne bilety na 29 grudnia będą dostępne stacjonarnie w kasie Pałacu Muzeum Książąt Czartoryskich i Arsenale. Bilety można też rezerwować mailowo bądź telefonicznie (rezerwacja@mnk.pl lub tel.: 12 43 35 744).

Kolekcja Czartoryskich i nieruchomości zostały zakupione przez Skarb Państwa w grudniu 2016 roku za 100 mln euro i przekazane Muzeum Narodowemu w Krakowie.

Muzeum Czartoryskich w pałacu u zbiegu ulic Pijarskiej i św. Jana zostało ponownie otwarte dla widzów 19 grudnia 2019 roku.

Wśród eksponowanych dzieł znajdują się „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci i „Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem” Rembrandta. Wśród cennych eksponatów znajdują się również m.in. akt hołdu pruskiego czy kronika Jana Długosza. Łącznie to prawie 3 tysiące zabytków.

W maju 2021 roku udostępniona została stała wystawa w Arsenale. „Źródła. Galeria Sztuki Starożytnej” to prezentacja zbioru pozyskanego przez księcia Władysława Czartoryskiego w drugiej połowie XIX wieku.

Remont Klasztorka 

W 2023 roku widzowie będą mogli zwiedzać trzeci budynek kompleksu – Klasztorek.

– Do udostępnionych już zwiedzającym galerii w Pałacu i Arsenale w 2023 roku dołączy Klasztorek – ostatnia część kompleksu muzealnego Czartoryskich. To jeszcze przed nami, a na razie zapraszamy do bezpłatnego zwiedzania Pałacu i Arsenału w rocznicę zakupu kolekcji – mówi Andrzej Szczerski, Dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.

Klasztorek będzie połączony z pozostałymi oddziałami przewiązką nad ul. Pijarską.

Obecnie w budynku trwa gruntowny remont – prace są prowadzone od piwnic aż po dach i na dziedzińcu. Na liście prac znalazły się m.in. wymiana pokrycia dachu, remonty konserwatorskie elewacji zewnętrznych, konserwacja zabytkowego dziedzińca wewnętrznego czy otwarcie witraży.

Stała wystawa będzie prezentowana na pierwszym piętrze Klasztorka. Widzowie zobaczą na niej początki Muzeum Czartoryskich w Puławach. Pozostała część dotyczyć będzie późniejszej historii kolekcji, jeszcze przed jej sprowadzeniem do Krakowa.

Jeden z wątków wystawy będzie poświęcony czasom emigracji i Fryderykowi Chopinowi. Częścią ekspozycji będzie fortepian Marceliny Czartoryskiej.

Więcej o remoncie Klasztorka:

 

News will be here