Muzeum Fotografii. Strzelnica znów otwarta dla widzów, w kolejce czeka oddział przy Józefitów

Oddział MuFo przy ul. Józefitów. fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Muzeum Fotografii od wtorku zaprasza widzów do Strzelnicy na Woli Justowskiej. Pod koniec miesiąca ma zostać otwarty oddział przy ul. Józefitów, w którym będą mogli zajrzeć za kulisy funkcjonowania muzeum.

W Strzelnicy krakowianie mogą zobaczyć stałą ekspozycję „Portret” poświęconą różnym wymiarom fotograficznego portretu. Natomiast w plenerze, a konkretnie w ogrodzie przed budynkiem nadal można obejrzeć nawiązujące do zjawisk optycznych rzeźby przestrzenne „Anamorfozy” Kingi Nowak.

Muzeum Fotografii poinformowało, że pod koniec miesiąca ma zostać otwarty zmodernizowany oddział przy ul. Józefitów. Konkretna data ma zostać podana w późniejszym terminie.

Muzeum od kulis

Zabytkowa willa stała się nowoczesnym centrum magazynowo-konserwatorskim, digitalizacyjnym i badawczym. To właśnie w tym miejscu można zajrzeć za kulisy funkcjonowania muzeum.

– Każda zainteresowana osoba może zobaczyć, jaką drogę przechodzi obiekt muzealny od momentu, kiedy zostanie wpisany do inwentarza, czyli przyjęty do zbiorów, aż po ewentualny pokaz na wystawie. Czekamy więc z utęsknieniem na moment, kiedy wreszcie będziemy mogli otworzyć drzwi i zaprosić widzów do zwiedzania, żeby na własne oczy mogli się przekonać, jak wygląda muzeum od środka – mówi Marek Świca, dyrektor MuFo.

Budynek przy ul. Józefitów jest siedzibą Muzeum Fotografii od 1992 roku. Został wybudowany w latach 1923–1925. W trakcie II wojny światowej został zaadaptowany i częściowo przebudowany przez hitlerowskich okupantów na budynek administracyjny.

Po zakończeniu wojny, działała tu tzw. Prafilmówka Krakowska, uznawana za początek państwowego szkolnictwa filmowego w powojennej Polsce.

W 1950 roku obiekt przejęło Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego i do końca lat 80. XX wieku działało tu biuro paszportowe.