Miasto i ministerstwo kultury, dziedzictwa narodowego i sportu podpisały umowę o współprowadzeniu Muzeum – Miejsca Pamięci KL Plaszow. Prace inwestycyjne i przygotowanie stałej wystawy mają potrwać prawie 5 lat.
Umowa podpisana między miastem a ministrem kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotrem Glińskim obowiązuje od 1 marca 2021 roku do 31 grudnia 2051 roku.
Dokument zobowiązuje ministerstwo i miasto do finansowania bieżącej działalności instytucji i przeznaczenia do końca 2025 roku po 25 mln zł na realizację inwestycji.
Przyszłe muzeum obejmie prawie 40 hektarów i powstanie na gruntach należących do miasta, Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie i Skarbu Państwa.
Scenariusz i badania
Muzeum KL Plaszow zarządza Muzeum Krakowa, które w ramach przygotowań do utworzenia i uruchomienia instytucji zajęło się m.in. opracowaniem scenariusza przyszłego muzeum, jak i przeprowadzeniem badań archeologicznych na poobozowym terenie. Za działania zapłaciło miasto i resort kultury.
Od 1 stycznia 2021 roku prace nad upamiętnieniem kontynuuje już samodzielnie Muzeum KL Plaszow.
Trzy filary pamięci
Muzeum – Miejsce Pamięci KL Plaszow powstaje w oparciu o trzy filary. Pierwszym z nich jest teren - autentyczny świadek cierpienia i śmierci ofiar, drugim – ekspozycja muzealna w Szarym Domu i w planowanym budynku Memoriału, trzecim natomiast edukacja i dialog.
– Projekt upamiętnienia zakłada pozostawienie terenu dawnego obozu w możliwie niezmienionym i autentycznym stanie, umieszczenie tablic informacyjnych i oznaczeń ważnych miejsc, takich jak masowe groby czy plac apelowy. Natomiast obok – przy ul. Kamieńskiego - powstanie nowy budynek muzealny, tzw. Memoriał, z wystawą stałą poświęconą historii KL Plaszow, a także parking i park. Wyremontowany zostanie też Szary Dom. Projekt nie przewiduje odtwarzania infrastruktury obozowej, jak również wznoszenia innych obiektów budowlanych w obszarze poobozowym – informuje w komunikacie ministerstwo kultury i sportu.
Według planów, prace inwestycyjne i przygotowanie stałej wystawy mają potrwać prawie 5 lat. Wstęp na teren poobozowy będzie bezpłatny.
Burzliwe konsultacje społeczne
Okoliczni mieszkańcy obawiają się utworzenia na tym terenie muzeum. Chodzi przede wszystkim o tłumy turystów, których według szacunków Muzeum Krakowa może odwiedzać rocznie pół miliona czy dewastację przyrody. Dlatego też proponowali, by na terenie dawnego obozu KL Plaszow utworzyć Park Pamięci.