Muzeum KL Plaszow. Rozpoczął się remont posadzki wokół Pomnika Ofiar Faszyzmu

Pomnik Ofiar Faszyzmu fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Przez kilka tygodni teren wokół Pomnika Ofiar Faszyzmu będzie niedostępny dla mieszkańców miasta i zwiedzających. Powodem jest wymiana uszkodzonych płyt wokół monumentu.

W czwartek, 31 sierpnia, rozpoczęły się prace przy wymianie posadzki z piaskowca w pobliżu Pomnika Ofiar Faszyzmu, znajdującego się na terenie dawnego obozu Plaszow.

Uszkodzone płyty zostaną wymienione, a całość posadzki ułożona ponownie z zachowaniem oryginalnej kompozycji architektoniczno-krajobrazowej – wyjaśnia Muzeum KL Plaszow.

Prace potrwają kilka tygodni. Przez ten czas teren wokół pomnika będzie niedostępny.

Nadzór archeologiczny

Prace związane z zagospodarowaniem 37-hektarowego terenu po byłym obozie to pierwszy etap budowy Muzeum KL Plaszow. W sierpniu, ze względu na wymianę nawierzchni, zamknięta została ścieżka prowadząca od ruin hali przedpogrzebowej do placu apelowego.

Jak podkreślają pracownicy muzeum, trwające obecnie roboty budowlane prowadzone są pod nadzorem archeologicznym.

– Nadzór ten zapewnia generalny wykonawca prac, którym jest firma RE-Bau. Dodatkowo konsultacji udziela archeolog, pracownik Muzeum KL Plaszow.  Działania na terenie byłego obozu są prowadzone zgodnie z pozwoleniem konserwatorskim – czytamy w komunikacie.

W trakcie prac ściągana jest wierzchnia warstwa ziemi, nawieziona kilka lat temu na historyczne drogi obozowe i plac apelowy.

Więcej o inwestycji pisaliśmy tutaj: