Muzeum Krakowa z prestiżowym wyróżnieniem

Thesaurus Cracoviensis fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Thesaurus Cracoviensis - oddział Muzeum Krakowa, otrzymał wyróżnienie podczas gali European Museum of the Year Award. To najważniejsze nagrody muzealne w Europie.

– Jesteśmy niezmiernie szczęśliwi, że wysiłek włożony w przygotowanie otwartego dla zwiedzających magazynu muzealnego został doceniony przez znamienite grono European Museum Forum – czytamy w komunikacie Muzeum Krakowa.

Europejskim Muzeum Roku 2020 został Stapferhouse z Lenzburga (Szwajcaria), a nagrodę główną za rok 2021 zdobyło Muzeum Historii Naturalnej w Lejdzie (Holandia).

Polskie muzea

Oprócz nagrody głównej w trakcie zdalnej gali „wręczono” też wyróżnienia dla 13 muzeów europejskich (7 za 2020 rok, 6 za 2021 rok). Jedno z wyróżnień otrzymał oddział Muzeum Krakowa.

W gronie 88 zgłoszonych do konkursu instytucji było siedem polskich muzeów: Muzeum Warszawy, Muzeum Miejskie w Żorach, Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu, Dom Pamięci Żydów Górnośląskich, oddział Muzeum w Gliwicach, Centrum Historii Zajezdnia (za rok 2020) oraz Thesaurus Cracoviensis oddział Muzeum Krakowa i Muzeum Książąt Czartoryskich, oddział Muzeum Narodowego w Krakowie (za rok 2021).

Magazyny i pracownie otwarte dla widzów

Thesaurus Cracoviensis – Centrum Interpretacji Artefaktów to nowoczesne magazyny i pracownie konserwatorskie. Muzeum Krakowa udostępnia przestrzeń zwiedzającym, którzy nie tylko mogą zobaczyć do tej pory niewystawiane muzealia, ale i poznać tajniki konserwacji zabytków.

Udostępnienie zbiorów możliwe jest dzięki specjalnie zaprojektowanym, w dużej części przeszklonym meblom magazynowym oraz niestandardowo zaprojektowanym wnętrzom.

Jak zaznacza Muzeum Krakowa, na takie rozwiązanie zdecydowały się nieliczne instytucje na świecie, a w Polsce jest to rozwiązanie nowatorskie.

comments powered by Disqus