„Nie zawal tego! Psy i koty też chorują na serce”. Sprawdź, czy Twój pupil narażony jest na problemy kardiologiczne

Szpital Weterynaryjny AMVET rozpoczął kampanię edukacyjną dotyczącą profilaktyki chorób serca u zwierząt. Placówka zachęca, by ich właściciele korzystali z przesiewowych badań kardiologicznych dla psów i kotów.

Wydawać by się mogło, że choroby serca to problem występujący jedynie u ludzi. Najnowsze dane pokazują, że niekoniecznie tak jest. Zwierzęta też zmagają się z tego typu dolegliwościami, zwłaszcza te starsze. Dlatego, jeśli zwierzak ma 6 lat lub więcej, warto szczególnie zadbać o jego zdrowie i umówić się na badanie serca u lekarza weterynarii.

Dane nie napawają optymizmem

Jak się okazuje, co dziesiąty pies w wieku 5-8 lat zapadnie na chorobę zastawkową serca. Z wiekiem ryzyko to wzrasta i może dotyczyć nawet 25% populacji czworonogów. Badania naukowe dowodzą jednak, że rozpoznanie choroby i wdrożenie leczenia na odpowiednim bezobjawowym etapie choroby pozwala wydłużyć życie o minimum półtora roku.

Dane statystyczne - w połączeniu z niewystarczającą świadomością opiekunów na temat zaburzeń kardiologicznych u zwierząt - jednoznacznie wskazują na potrzebę edukacji. Niezbędne są także bezpośrednie działania, które pozwolą poprawić poziom wykrywalności tych chorób.

Regularne wizyty kontrolne i dobra komunikacja z lekarzem weterynarii pozwolą wykryć chorobę serca wcześniej, kiedy łatwiej będzie ją leczyć.

Te rasy mogą być obciążone kardiologicznie

Większe ryzyko choroby zastawek serca wykazują rasy psów małych, takich jak: Cavalier King Charles Spaniel, Boston Terrier, Chihuahua, Foksterier, Pudel Pekińczyk, Pomeranian, Whippet, Dog niemiecki, Doberman Pinczer, Chart afgański i szkocki, Bokser, Cocker spaniel, Dalmatyńczyk, Nowofundland, Bernardyn, Yorkshire Terrier, Maltańczyk, Shih-tzu.

Z kolei choroby serca u kotów występują częściej u następujących ras: Maine Coon, Ragdoll, Norweski leśny, Koty brytyjskie, Koty bengalskie, Koty syberyjskie, Koty syjamskie, Pers, Sfinks, Devon Rex.

Zamysł przedsięwzięcia

Celem projektu badawczego, realizowanego we współpracy z międzynarodowym stowarzyszeniem studentów weterynarii IVSA Kraków, jest poprawa wykrywalności chorób kardiologicznych u predysponowanej grupy zwierząt,oraz opracowanie aktualnych statystyk, pozwalających określić skalę tego problemu na obszarze lokalnym. W ramach projektu, realizowane będą nieodpłatne badania screeningowe, obejmujące podstawową diagnostykę kardiologiczną, w tym pomiar ciśnienia tętniczego krwi, osłuchanie serca i klatki piersiowej przez kardiologa oraz w przypadku psów - badanie EKG.

Które zwierzęta kwalifikują się do badań?

W diagnostyce udział będą mogły wziąć zwierzęta, spełniające następujące kryteria: psy w wieku minimum 6 lat, o masie ciała do 20 kg, które nie miały w przeszłości stwierdzonej choroby serca, koty w wieku minimum 6 lat, które nie miały w przeszłości stwierdzonej choroby serca, nadciśnienia tętniczego, przewlekłej choroby nerek i nadczynności tarczycy.

Współpraca z Krakowskim Towarzystwem Opieki nad Zwierzętami

Projektowi towarzyszyć będzie kampania edukacyjna pod hasłem „Nie zawal tego! Psy i koty też chorują na serce”, realizowana pod patronem Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. Jej celem jest edukacja opiekunów zwierząt w zakresie obserwacji objawów, odpowiedzialnej profilaktyki, możliwości diagnostycznych i szans leczenia, na które pozwala wczesne wykrycie chorób serca.

Przygotowana przez AMVET kampania będzie obejmować działania edukacyjne, obejmujące między innymi organizację eventu edukacyjnego w Galerii Bronowice, który odbędzie się 17 czerwca 2023r.