Pod Wawelem rozbłysła gwiazda Jana A.P. Kaczmarka. To on stworzył muzykę do filmu „Marzyciel” [ZDJĘCIA]

fot. JG

W Alei Gwiazd na bulwarze Czerwieńskim odsłonięta została gwiazda Jana A.P. Kaczmarka, jednego z najwybitniejszych kompozytorów muzyki filmowej. Cyklem wydarzeń Kraków świętuje 70. urodziny artysty.

– Jan kocha ludzi. Tak naprawdę wszystko, co tworzy jest dla ludzi, dla swojej publiczności. On pięknie opowiada o naszych emocjach. Dla mnie jest absolutnie kompozytorem naszych najwyższych emocji, pięknych uczuć – tak o Janie A. P. Kaczmarku mówiła podczas czwartkowej konferencji prasowej jego żona Aleksandra Twardowska-Kaczmarek.

Laureat Oscara uhonorowany

Jan A.P. Kaczmarek to jeden z najbardziej cenionych kompozytorów muzyki filmowej na świecie. Stworzył kompozycje do kilkudziesięciu filmów długometrażowych i dokumentalnych, takich jak „Trzeci cud”, „Stracone dusze”, „Quo vadis”, „Niewierna”, „Mój przyjaciel Hachiko” czy „Znajdę Cię”. Za muzykę do filmu „Marzyciel” otrzymał Oscara.

W związku z 70. urodzinami wybitnego kompozytora Kraków przygotował szereg wydarzeń, mających na celu upamiętnienie jego postaci i twórczości.

W czwartek, 25 maja, w krakowskiej Alei Gwiazd u podnóża wzgórza wawelskiego odsłonięto odcisk dłoni oraz gwiazdę Jana A.P. Kaczmarka. W ten sposób kompozytor pozostawił po sobie stały ślad w Krakowie. Odciśnięcie dłoni odbyło się tuż przed rozpoczęciem festiwalu Mastercard Off Camera, w czasie którego zorganizowano pokaz specjalny filmu „Całkowite zaćmienie” z muzyką Kaczmarka z 1995 roku.

Jan A.P. Kaczmarek bohaterem Festiwalu Muzyki Filmowej

Termin odsłonięcia gwiazdy i odcisku nie jest przypadkowy. Dziś w ramach trwającego w Krakowie Festiwalu Muzyki Filmowej odbył się panel dyskusyjny poświęcony twórczości wybitnego kompozytora, a także koncert „Kaczmarek2Cinema”. Publiczność mogła usłyszeć najpiękniejsze kompozycje muzyka, w tym ścieżkę dźwiękową do filmu „Marzyciel”.

Podczas wydarzenia Polska Fundacja Muzyczna prowadziła zbiórkę na koszty leczenia i rehabilitacji Jana A.P. Kaczmarka, który zmaga się z MSA, czyli zanikiem wieloukładowym.

– Niezależnie od tego, jak buntuje się Jana ciało, to jego umysł jest wciąż niezwykle genialny – podkreśliła Aleksandra Twardowska-Kaczmarek, żona kompozytora.

Z okazji 70. urodzin artysty w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha została otwarta wystawa poświęcona jego twórczości. Na ekspozycji znalazły się pamiątki, fotografie, wielkoformatowe wydruki, napisy czy filmy. Wnętrze wystawy stanowi wstęp do spaceru po ogrodzie, gdzie przygotowana została dla widzów performatywno-scenograficzna przestrzeń, pełna wizualnych i audialnych atrakcji, stanowiących reinterpretację nastrojów i motywów pochodzących z filmu „Marzyciel”.

Wystawa „Jan A.P. Marzyciel” będzie dostępna dla zwiedzających do 1 czerwca. W niedzielę o godz. 14:00 organizatorzy zapraszają na spotkanie wokół ekspozycji, po którym (godz. 15:00) odbędzie się oprowadzanie kuratorskie z Rafałem Syską. Na godz. 16:00 zaplanowano pokaz filmu „Dusza zaklęta w fortepianie” Judyty Fibiger.